Rusza program „Moje ciepło”. Jak zdobyć pieniądze na pompę ciepła?

Można składać wnioski do zakupu oraz montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W programie „Moje ciepło” można otrzymać od 7 tys. do 21 tys. złotych. Budżet całego programu to 600 mln złotych.

Rusza program „Moje ciepło”. Jak zdobyć pieniądze na pompę ciepła?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 maja 2022

Program moje ciepło – tylko dla nowych domów?

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, z pieniędzy w programie moje ciepło mogą skorzystać wyłącznie właściciele nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym. W dalszej części tekstu dokładnie sprecyzujemy, o jakie budynki chodzi. Dodatkowo obowiązywała będzie zasada, według której najpierw beneficjent musi zainwestować własne środki, a dopiero później otrzyma wypłatę dofinansowania. 

Moje ciepło – duże zainteresowanie

Choć budżet programu „Moje ciepło” jest dość duży, bo wynosi 600 mln złotych, to jednak trzeba liczyć się z tym, że pula środków dość szybko może być wykorzystana. Cieszy się on bowiem bardzo dużym zainteresowaniem, którego skalę już teraz porównuje się z innym proekologicznym mechanizmem NFOŚiGW znanym pod nazwą „Mój prąd”. 

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej” – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie resortu klimatu. 

Mój Prąd 4.0: Ponad 20 tysięcy zł na fotowoltaikęMój Prąd 4.0: Ponad 20 tysięcy zł na fotowoltaikęAnna Malinowska

Ile pieniędzy można dostać na pompę ciepła?

Finansowa pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wypłacana w formie dotacji. Ich udział ma wynosić od 30 do 45 procent kosztów kwalifikowanych, poniesionych w związku z inwestycją. W praktyce mowa o wsparciu od 7 tysięcy do 21 tysięcy złotych. Wiele zależeć będzie od rodzaju zamontowanej pompy. 

Środki finansowe programu mają mieć swoje źródło w Funduszu Modernizacyjnym, czyli specjalnym instrumencie finansowym Unii Europejskiej dla 10 krajów, które stoją przed największymi wyzwaniami związanymi z realizacją celów unii dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kto dostanie pieniądze na pompę ciepła?

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne. Mowa zarówno o właścicielach, jak i współwłaścicielach jednorodzinnych domów. Jak zaznaczyliśmy przed chwilą, mowa wyłącznie o nowych budynkach. NFOŚiGW precyzuje, że chodzi o takie nieruchomości, wobec których nie złożono dotąd zawiadomienia o zakończeniu budowy, lub nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Inną możliwością jest dotacja w przypadku budynków, co do których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie został złożony nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!