Rusza program „Moje ciepło”. Jak zdobyć pieniądze na pompę ciepła?

Można składać wnioski do zakupu oraz montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W programie „Moje ciepło” można otrzymać od 7 tys. do 21 tys. złotych. Budżet całego programu to 600 mln złotych.

Rusza program „Moje ciepło”. Jak zdobyć pieniądze na pompę ciepła?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 maja 2022

Program moje ciepło – tylko dla nowych domów?

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, z pieniędzy w programie moje ciepło mogą skorzystać wyłącznie właściciele nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym. W dalszej części tekstu dokładnie sprecyzujemy, o jakie budynki chodzi. Dodatkowo obowiązywała będzie zasada, według której najpierw beneficjent musi zainwestować własne środki, a dopiero później otrzyma wypłatę dofinansowania. 

Moje ciepło – duże zainteresowanie

Choć budżet programu „Moje ciepło” jest dość duży, bo wynosi 600 mln złotych, to jednak trzeba liczyć się z tym, że pula środków dość szybko może być wykorzystana. Cieszy się on bowiem bardzo dużym zainteresowaniem, którego skalę już teraz porównuje się z innym proekologicznym mechanizmem NFOŚiGW znanym pod nazwą „Mój prąd”. 

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej” – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie resortu klimatu. 

Mój Prąd 4.0: Ponad 20 tysięcy zł na fotowoltaikęMój Prąd 4.0: Ponad 20 tysięcy zł na fotowoltaikęAnna Malinowska

Ile pieniędzy można dostać na pompę ciepła?

Finansowa pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wypłacana w formie dotacji. Ich udział ma wynosić od 30 do 45 procent kosztów kwalifikowanych, poniesionych w związku z inwestycją. W praktyce mowa o wsparciu od 7 tysięcy do 21 tysięcy złotych. Wiele zależeć będzie od rodzaju zamontowanej pompy. 

Środki finansowe programu mają mieć swoje źródło w Funduszu Modernizacyjnym, czyli specjalnym instrumencie finansowym Unii Europejskiej dla 10 krajów, które stoją przed największymi wyzwaniami związanymi z realizacją celów unii dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kto dostanie pieniądze na pompę ciepła?

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne. Mowa zarówno o właścicielach, jak i współwłaścicielach jednorodzinnych domów. Jak zaznaczyliśmy przed chwilą, mowa wyłącznie o nowych budynkach. NFOŚiGW precyzuje, że chodzi o takie nieruchomości, wobec których nie złożono dotąd zawiadomienia o zakończeniu budowy, lub nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Inną możliwością jest dotacja w przypadku budynków, co do których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie został złożony nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!