Jak obliczyć emeryturę? Powstaje Centralna Informacja Emerytalna

Centralna Informacja Emerytalna coraz bliżej. Projekt ustawy, która ureguluje działanie systemu CIE trafiła już do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania, a także konsultacji publicznych.

Jak obliczyć emeryturę? Powstaje Centralna Informacja Emerytalna
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 maja 2022

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna?

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma być systemem, za pośrednictwem którego, obywatele będą mieli dostęp do pełnej wiedzy na temat własnych oszczędności i to na wszystkich kontach produktów emerytalnych. Zadaniem CIE jest nie tylko dostęp do ważnych informacji na temat pieniędzy odłożonych przez każdego z nas. Równie istotna jest także rola upowszechniania edukacji ekonomicznej, a także świadomości konieczności odkładania na emeryturę

Duże zmiany w systemie emerytalnym

W ostatnich latach w Polsce przeprowadzono szereg zmian w systemie emerytalnym. Dość wspomnieć np. o nowościach takich jak PPK. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony. CIE rozwiązuje ten problem – zapewnia w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych – ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz ich stanu” – czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

Jak obliczyć emeryturę?

CIE umożliwi użytkownikom symulację wysokości przyszłej emerytury. Taki mechanizm może być sporym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji o oszczędzaniu środków, które wykorzystamy w czasie jesieni życia. 

Innym zadaniem CIE jest podnoszenie świadomości i wiedzy na temat produktów emerytalnych. Nie ulega wątpliwości, że warto ten obszar poznać znacznie lepiej. Tym bardziej, że jak wskazują badania, Polacy w dużej części nie do końca rozumieją, jak działa system emerytalny w naszym kraju. 

Kto stworzy Centralną Informację Emerytalną?

Twórcami CIE będą: Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Centralna Informacje Emerytalna ma być dodatkowo zintegrowana z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej, który powstał w celu ułatwienia i upowszechnienia usług elektronicznych w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!