Jak obliczyć emeryturę? Powstaje Centralna Informacja Emerytalna
Centralna Informacja Emerytalna coraz bliżej. Projekt ustawy, która ureguluje działanie systemu CIE trafiła już do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania, a także konsultacji publicznych.

- Martyna Kowalska
- /
- 10 maja 2022
Co to jest Centralna Informacja Emerytalna?
Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma być systemem, za pośrednictwem którego, obywatele będą mieli dostęp do pełnej wiedzy na temat własnych oszczędności i to na wszystkich kontach produktów emerytalnych. Zadaniem CIE jest nie tylko dostęp do ważnych informacji na temat pieniędzy odłożonych przez każdego z nas. Równie istotna jest także rola upowszechniania edukacji ekonomicznej, a także świadomości konieczności odkładania na emeryturę
Duże zmiany w systemie emerytalnym
W ostatnich latach w Polsce przeprowadzono szereg zmian w systemie emerytalnym. Dość wspomnieć np. o nowościach takich jak PPK. „W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony. CIE rozwiązuje ten problem – zapewnia w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych – ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz ich stanu” – czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska
Jak obliczyć emeryturę?
CIE umożliwi użytkownikom symulację wysokości przyszłej emerytury. Taki mechanizm może być sporym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji o oszczędzaniu środków, które wykorzystamy w czasie jesieni życia.
Innym zadaniem CIE jest podnoszenie świadomości i wiedzy na temat produktów emerytalnych. Nie ulega wątpliwości, że warto ten obszar poznać znacznie lepiej. Tym bardziej, że jak wskazują badania, Polacy w dużej części nie do końca rozumieją, jak działa system emerytalny w naszym kraju.
Kto stworzy Centralną Informację Emerytalną?
Twórcami CIE będą: Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Centralna Informacje Emerytalna ma być dodatkowo zintegrowana z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej, który powstał w celu ułatwienia i upowszechnienia usług elektronicznych w Polsce.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.