Ubezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeń

Aż 41,3 mld złotych trafiło na konta Polaków w 2021 roku z tytułu odszkodowań oraz świadczeń ubezpieczeniowych – podała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Taki wynik oznacza wzrost wypłat o 4% w porównaniu do sytuacji z 2020 roku.

Ubezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeń
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 maja 2022

Ile wypłacili ubezpieczyciele w 2021 roku?

Na ogólną, podaną przed chwilą kwotę 41,3 mld złotych dla poszkodowanych, składają się przede wszystkim odszkodowania z dwóch obszarów. Wypłaty w przypadku ubezpieczeń na życie wyniosły 18,4 mld złotych. Nieco mniej „kosztowały” ubezpieczyli polisy komunikacyjne OC i AC, z których łącznie wypłacili 15,3 mld złotych. Wypłaty z pozostałych ubezpieczeń wyniosły w 2021 roku 7,6 mld złotych – wynika z zestawienia opublikowanego przez PIU. To jednak nadal najważniejszy segment wśród ubezpieczeń majątkowych oferowanych w Polsce. 

Podróż bez prawa jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Potężny mandat!Podróż bez prawa jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Potężny mandat!Mikołaj Frączak


Ile Polacy wydają na polisy ubezpieczeniowe?

W 2021 roku na różnego rodzaju ubezpieczenia Polacy przeznaczyli 69,2 mld złotych (składka przypisana brutto). To wynik o 9,1 procent większy niż rok wcześniej – wynika ze statystyk. 

Gdzie inwestują ubezpieczyciele?

Oficjalnie wiadomo, że ubezpieczyciele ulokowali w 2021 roku przeszło 85,6 mld złotych aktywów w obligacjach oraz pozostałych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu. Mowa o instrumentach, które wspierają krajową gospodarkę oraz finanse publiczne. 

W akcjach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz innych papierach o zmiennej kwocie dochodu ubezpieczyciele zainwestowali przeszło 17,5 mld złotych.

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że ubezpieczyciele zapłacili w ubiegłym roku ponad 1,2 mld złotych podatku dochodowego.

Ubezpieczenia na życie w Polsce

Obecnie największy kawałek „ubezpieczeniowego tortu” stanowią ubezpieczenia na życia. Wg PIU składka ubezpieczeń na życie ogółem wyniosła 22,1 mld zł. Ostatni kwartał 2021 r. to wyhamowanie wzrostu wypłacanych świadczeń z tytułu polis na życie. Jeśli jednak rozpatrujemy pod tym kątem cały zeszły rok, to niewątpliwie pandemia była najważniejszym czynnikiem dla rynku życiowego, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń”– komentuje Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ile zarabiają ubezpieczyciele?

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2021 r. ubezpieczyciele wypracowali 5,7 mld zł zysku netto. To gorszy wynik o 7,3 proc. niż przed rokiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!