Pieniądze z UE dla działkowców. Takiego wsparcia jeszcze nie było!

Będą pieniądze unijne dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Środki mają zostać przeznaczone na zwiększenie powierzchni terenów zielonych oraz działania ekologiczne, których celem jest zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo chronione mają być zwierzęta.

Pieniądze z UE dla działkowców. Takiego wsparcia jeszcze nie było!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 maja 2022

Unijne wsparcie dla działkowców

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na realizację tego projektu przeznaczono 50 mln złotych z Funduszy Europejskich. Pieniądze zostaną rozdysponowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Adresatem środków będą stowarzyszenia, które zrzeszają działkowców. 

W ocenie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka Rodzinne Ogrody Działkowe wzbogacają tereny zielone w miastach i miasteczkach, są ważnym hobby, stanowią źródło satysfakcji i radości wielu milionów Polaków, także tych będących na emeryturze”. Zaznaczył, że wprawdzie uprawę warzyw i owoców na ROD trudno zaliczyć do konwencjonalnego rolnictwa, należy uznać ją za produkcję żywności. W dodatku wysokiej jakości. 

Rolnicy więcej spraw załatwią przez internet. Będzie zmiana ustawyRolnicy więcej spraw załatwią przez internet. Będzie zmiana ustawyAnna Malinowska

Pieniądze dla działkowców z ROD

W przedsięwzięcie związane ze wsparciem działkowców z ROD oprócz resortu rolnictwa zaangażowały się także: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucje te zgadzają się co do roli Rodzinnych Ogrodów Działkowych, traktowanych także jako „zielone płuca miast”. 

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński zwraca uwagę na statystyki, wg których w Polsce działa prawie 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych, których tradycja sięga 125 lat. Wypoczywa tam regularnie około 4 milionów Polaków. Dodatkowo to „rezerwuar fauny i flory”. 

Jak uzyskać dotację dla działkowców?

MRiRW informuje, że działkowcy będą mogli otrzymać dofinansowanie działań, których celem będzie zwiększenie powierzchni zieleni. Mowa m.in. o zielonych ekranach, które ograniczą hałas 

oraz zanieczyszczenie powietrza. 

Środki z Funduszy Unijnych będą także przeznaczone na realizację małej infrastruktury energetycznej, wodno-ściekowej, a także o charakterze prozdrowotnym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!