Rolnicy więcej spraw załatwią przez internet. Będzie zmiana ustawy

Rząd przyjął właśnie projekt zmian w ustawie o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz wniosków o przyznanie płatności. Dzięki zmianom, poszerzy się katalog spraw, które rolnik będzie mógł załatwić z własnego domu, bez konieczności wyjazdu do najbliższego miasta powiatowego. 

Rolnicy więcej spraw załatwią przez internet. Będzie zmiana ustawy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 maja 2022

Rolnicy skorzystają z e-administracji

Projekt zmian we wspomnianej ustawie przedłożył minister rolnictwa i rozwoju wsi. Intencją rządu jest ułatwienie rolnikom składania wniosków oraz dokumentów kierowanych do Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dzięki nowym przepisom możliwe będzie m.in. elektroniczne składanie wniosku o wpis w ewidencji producentów rolnych, a także zmianę i korektę przekazanych wcześniej danych.

Oszczędność czasu w ARiMR

Obecnie wniosek o wpis do ewidencji producentów rolnych można składać wyłącznie w wersji papierowej do kierownika powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Po wprowadzeniu w życie zmian, dokument będzie mógł być elektroniczny oraz składany przez internet. To spora oszczędność czasu rolnika, który, aby wywiązać się z tego obowiązku, tracił sporo czasu na dojazd do najbliższego miasta powiatowego. 

Ruszyło internetowe „Okienko dla rolnika”Ruszyło internetowe „Okienko dla rolnika”Mikołaj Frączak

Elektroniczna kopia dokumentów w ARiMR

Nowelizacja dopuszcza również sporządzenie elektronicznej kopii dokumentów. To rozwiązanie wpisuje się w obecny trend e-administracji, który pozwala nie tylko na ograniczenie miejsca przeznaczonego na przechowywanie papierowej dokumentacji i akt, ale także umożliwia szybkie wyszukanie konkretnych dokumentów w wersji cyfrowej i to z różnego szczebla organizacyjnego danej instytucji. W tym przypadku – Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Przy okazji nowe przepisy doprecyzują kwestie związane z postępowaniem z elektronicznymi kopami dokumentów, oraz plikami pozyskanymi w ten sposób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Wnioski

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!