Dopłaty do dekoderów DVB-T2. Szturm chętnych na urzędy pocztowe

Ponad 100 tysięcy wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera złożono w placówkach Poczty Polskiej w niewiele ponad miesiąc. Jak uzyskać bon na odbiornik cyfrowy działający w technologii DVB-T2/HEVC?

Dopłaty do dekoderów DVB-T2. Szturm chętnych na urzędy pocztowe
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2022

Duże zainteresowanie dofinansowaniem dekoderów i telewizorów

Kolejne regiony przygotowują się do zmiany nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a Poczta Polska raportuje, że stale rośnie liczba chętnych, którzy chcą skorzystać z państwowego dofinansowania np. do zakupu dekodera. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu, stary telewizor nieobsługujący formatu DVB-T2/HEVC nie stanie się bezużyteczny. 

Inwestycja na poziomie około 100 złotych pozwala, przedłużyć jego technologiczne życie. Na taki ruch, wg statystyk opublikowanych przez Pocztę Polską zdecydowało się ponad 100 tysięcy konsumentów.

Jak wnioskować o dofinansowanie odbiornika?

O pieniądze na odbiornik cyfrowy można się ubiegać od pierwszego dnia wiosny, tj. od 21 marca 2022 roku. Są dwie możliwości: złożenie wniosku przez internet na rządowym portalu GOV.pl lub w placówkach Poczty Polskiej w całym kraju. Zdaniem pocztowców, najwięcej osób wybiera to drugie rozwiązanie. Można to zrobić w dowolnym urzędzie pocztowym, a także jego filii. 

Ile pieniędzy na dekoder lub telewizor?

Zgodnie ze specjalną ustawą, która była już w ostanim czasie nowelizowana, każdy konsument może otrzymać dofinansowanie do zakupu dekodera w wysokości 100 złotych, lub telewizora, na poziomie 250 złotych. O ile w pierwszym przypadku, jest duża szansa, że dofinansowanie wystarczy na sfinansowanie całego zakupu, o tyle w druga opcja to raczej ułamek wartości nowego odbiornika. 

Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?Anna Malinowska

Obsługa wniosków o dofinansowanie zakupu dekodera

Najbardziej nasilone zainteresowanie dofinansowaniem widać szczególnie w regionach, które w najbliższym czasie przejdą technologiczną zmianę systemu naziemnego nadawania cyfrowej telewizji. Pierwsze przełączenia dotyczyły województw dolnośląskiego i lubuskiego już 28 marca 2022 roku. Ostatnie regiony zmiana dotknie 27 czerwca 2022 roku. 

Obecnie zakup odbiorników jest możliwy w przeszło 2,6 tys. punktów w całym kraju. Ich oficjalna lista znajduje się pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!