Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!

Moda na drogie prezenty wręczane dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej od lat ma się dobrze. Jak jednak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, wiele prezentów może być problematycznych. Warto o nich porozmawiać z rodzicami dziecka, by nie zrobić im kłopotów.

Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 maja 2022

Czy telefon komórkowy to dobry prezent na Pierwszą Komunię?

Kiedyś obowiązkowy zegarek na rękę, dziś telefon komórkowy. Ale czy na pewno? Wielu rodziców nie decyduje się na to, by 10-latek posiadał już własny telefon z numerem. Pamiętajmy, że rodzice mają różne podejście do tego zagadnienia. Wielu z nich nie chce, by ich pociecha już posiadała własny telefon. Czasem wiąże się to z zakazami obowiązującymi w szkole, do której uczęszcza młody człowiek. Może do wynikać z wielu innych powodów, które nie sposób wymienić w krótkim artykule. 

Wręczenie smartfona z okazji Pierwszej Komunii, może być zatem postawieniem rodziców pod ścianą i niezamierzonym wymuszeniem konieczności zakupienia numeru, finansowego utrzymania jego aktywności, regulacji opłat itp. Warto bezwzględnie porozmawiać na ten temat z rodzicami już wcześniej.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dzieckaMartyna Kowalska


Smartwatch na Komunię? Kiedy to zły pomysł?

Złym pomysłem może okazać się także zakup smartwatcha czy opaski treningowej. Szczególnie w sytuacji, w której jej poprawne działanie wymaga posiadanie telefonu komórkowego i noszenie go przy sobie. A co w sytuacji, w której dziecko nie ma telefonu komórkowego? Może pojawić się zatem problem, który w najgorszym wypadku będzie oznaczał, że albo dziecko będzie posiadało nieprzydatny gadżet, albo rodzice będą musieli zakupić telefon, dla jego obsługi i poprawnego działania.

Na szczęście na rynku są smartwatche adresowane do dzieci, które nie wymagają posiadania telefonu komórkowego. Niektóre z nich mają możliwość opcjonalnej instalacji karty sim np. prepaid, co może zamienić mały gadżet w namiastkę „pierwszej komórki”. Warto jednak i taki zakup przedyskutować z rodzicami dziecka.

Elektryczna hulajnoga na Komunię?

Nie zawsze trafionym prezentem będzie zakup elektrycznej hulajnogi. Pamiętajmy, że tego typu urządzenie transportu osobistego wymaga pewnej wiedzy związanej z przepisami ruchu drogowego. 

Nie każde dziecko w wieku 10 lat rozumie zagrożenia związane z nieostrożną jazdą i konsekwencjami np. potrącenia hulajnogą pieszego. M.in. z tego powodu elektryczna hulajnoga zajmuje często czołowe miejsce na liście problematycznych komunijnych prezentów

Dron na komunię to często zły pomysł

Bardzo podobny przypadek dotyczy dronów. Choć hobbistyczne loty w otwartej przestrzeni należy uznać za bezpieczne i często nie wymagają osobnych zezwoleń, to bezzałogowiec w rękach 10-latka niekoniecznie jest dobrym pomysłem. 

Znane są przypadku upadku drona pilotowanego przez osobę nieletnią na zaparkowany w pobliżu pojazd. Brak obowiązkowego OC na tego typu urządzenia sprawia, że z pozoru fantastyczna zabawa może zamienić się w źródło poważnych kosztów związanych np. z likwidacją szkód spowodowanych taką „katastrofą”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!