Przekroczył prędkość na hulajnodze. Policja namierzyła go radarem

Aż 50 km/h jechał elektryczną hulajnogą 21-letni mieszkaniec Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie). Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy chwilę później, gdy namierzono go policyjnym radarem. Przypomnijmy, maksymalna prędkość, jaką zgodnie z prawem może rozwinąć taki sprzęt to 20 km/h.

Przekroczył prędkość na hulajnodze. Policja namierzyła go radarem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 maja 2022

Przekroczenie prędkości na hulajnodze

Mundurowi z grudziądzkiej drogówki podczas patrolowania ulicy Południowej, zwrócili uwagę na mężczyznę, który bardzo szybko przemieszczał się na hulajnodze elektrycznej. Policjanci postanowili sprawdzić, z jaką prędkością się porusza. Odczyt na radarze może być zaskakujący. Okazało się, że młody mężczyzna rozwinął prędkość… 50 km/h, czyli o 30 km/h szybciej niż pozwalają na to obowiązujące od niespełna roku przepisy.

Zgodnie z ustawą, maksymalna dopuszczalna prędkość dla jazdy hulajnogą to 20 km/h. 

Jaki mandat za przekroczenie prędkości na hulajnodze?

W tym przypadku policjanci zdecydowali się ukarać 21-latka z Grudziądza mandatem karnym w wysokości 400 złotych. 

3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogąMikołaj Frączak

Jazda hulajnogą a przepisy ruchu drogowego 

Przy tej okazji policjanci przypominają, że „zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu”. Przekroczenie ustawowego limitu 20 km/h w każdym przypadku jest wykroczeniem, za które trzeba ponieść konsekwencje w postaci mandatu karnego!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!