Będzie nowy mObywatel. Dojdą płatności!
Mobilne płatności to jedna z zupełnie nowych funkcji, jaka ma znaleźć się w nowej wersji popularnej, rządowej aplikacji mObywatel 2.0. Rewolucyjne zmiany w tym cyfrowym narzędziu zapowiedział minister Janusz Cieszyński podczas konferencji Impact’22 w Poznaniu.
- Anna Malinowska
- /
- 12 maja 2022
Nowy mObywatel
Nowa odsłona niezwykle popularnej, państwowej aplikacji mObywatel nadchodzi. Obecna wersja umożliwia m.in. zebranie takich dokumentów jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, karta dużej rodziny, czy certyfikat covidowy w jednym miejscu – prostym w obsłudze programie, który może działać na telefonie komórkowym. Wiele wskazuje jednak na to, że aplikację lada moment czekają rewolucyjne zmiany
mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELAnna Malinowska
Rozwój e-usług mObywatelu
Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński powiedział, że „mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe”– powiedział.
Dodajmy, że dowód osobisty w mObywatelu nie jest obecnie uznawany m.in. w ZUS-ie, który wymaga od klientów okazania przy okienku plastikowego dokumentu.
TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelMichał Górecki
Co znajdzie się w mObywatelu 2.0
Już teraz mObywatel jest traktowany jako ogromne ułatwienie dlaużytkowników, którzy dzięki aplikacji nie muszą chodzić do urzędów, a szereg spraw są w stanie załatwić online. Według statystyk, już teraz około 10 mln Polaków korzysta z płatności mobilnych. Rząd chce, aby umożliwić takie płatności również w urzędach.
M.in z tego powodu w nowej odsłonie aplikacji znajdą się mobilne płatności oraz pełnomocnictwa (np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie). Mają również być wprowadzone… błyskawiczne prawa jazdy. Będą one aktywne 0,3 sekundy po zdanym egzaminie państwowym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. To oznacza, że zanim odbierzemy dokument w starostwie, można będzie korzystać z uprawnień zapisanych w mObywatelu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.