Pomoc przy pracy domowej? Rusza internetowa biblioteka i muzeum w jednym

Na wtorek, 17 maja 2022 roku Kancelaria Premiera zapowiada start największej w Polsce cyfrowej platformy dzieł sztuki oraz dziedzictwa naukowego i kulturalnego. Projekt zrealizowany będzie pod nazwą „KRONIK@”, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. 

Pomoc przy pracy domowej? Rusza internetowa biblioteka i muzeum w jednym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 maja 2022

Co to jest portal „Kronika”?

Jak wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Adam Andruszkiewicz „Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki”. Według twórców, nowy portal ma udostępnić użytkownikom internetu, kulturę, naukę i sztukę na wyciągnięcie ręki. 

Odrabianie lekcji w internecie

Przykładów zastosowania portalu „Kronik@” jest wiele. Dzięki temu rozwiązaniu, dzieci i młodzież szkolna bez problemu znajdą pomoc w odrobieniu pracy domowej – np. w przygotowaniu referatu, napisaniu wypracowania, czy odnalezieniu tekstu źródłowego. Będą mogli z niego korzystać nie tylko uczniowie. W nawigacji po serwisie powinni się odnaleźć zarówno biegli użytkownicy internetu, jak również seniorzy, którzy chcieliby obejrzeć obrazy ulubionego twórcy, czy „odwiedzić” ulubioną galerię sztuki, lub archiwum. 

Digitalizcja dzieł sztuki 

W ocenie ekspertów cyfryzacja zasobów kultury, czyli inaczej rzecz biorąc digitalizacja dzieł sztuki jest również jednym ze sposobów zabezpieczania muzealiów, archiwaliów oraz prac naukowych. W ostatnim czasie powstały dość duże zasoby cyfrowych repozytoriów. Powstanie portalu kronika.gov.pl umożliwi dostęp do treści bez konieczności przeglądania wielu różnych serwisów w internecie. Samodzielne selekcjonowanie wybranych treści ma być dużo prostsze. 

W portalu KRONIK@ znajdą się dokumenty pochodzące z różnych epok, w tym również książki mniej znanych autorów. Ciekawym rozwiązaniem będzie także samodzielne udostępnienie własnych zbiorów oraz tworzenie własnej, wirtualnej kolekcji zasobów literackich, dzieł sztuki, opracowań naukowych itp. 

Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnichBędzie monitoring karier absolwentów szkół średnichMartyna Kowalska

Muzeum online

KRONIK@ będzie pełniła także funkcję wirtualnego muzeum z natychmiastowym dostępem do konkretnych tekstów, obrazów, grafik czy historycznych dokumentów. Od tej pory będzie istniała możliwość wirtualnego zwiedzania muzeów i galerii sztuki. Dostęp do zasobów kultury przez portal będzie bezpłatny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!