Orange wyłączy pasmo 3G. Kiedy?

Na lata 2024-2025 Orange Polska planuje wyłączenie pasma 3G – poinformował operator. Choć w komunikacie nie pada konkretna data, wiadomo już, że spółka przymierza się do tego kroku. Wielu operatorów na świecie już ogłosiło pożegnanie ze starszymi technologiami.

Orange wyłączy pasmo 3G. Kiedy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 maja 2022

2G i 3G – czy jeszcze ktoś używa tych technologii?

Fakt, że poprzednie generacje łączności mobilnej 2G i 3G wykorzystywane są coraz rzadziej, nikogo nie dziwi. Nie brakuje jednak osób, które z uwagi na posiadany starszy model telefonu, lub karty SIM, są skazane na leciwe technologie. Są także miejsca na mapie, gdzie próżno szukać zasięgu LTE (4G). Jest nich na szczęście coraz mniej.

Niemniej technologiczna zmiana zbliża się wielkimi krokami i będzie zapewne wymuszona przez sam rynek. Jak podała spółka Orange Polska, ponad 96% danych przesyłanych w jej sieci mobilnej, wykorzystuje nowszą technologię LTE. Wejście nowej generacji 5G tylko przyspieszy ten proces. 

Miejsce pod nowe częstotliwości dla komórek

Trzeba jednak pamiętać, że możliwości pasm radiowych są w Polsce ograniczone. To samo dzieje się w innych krajach świata. Operatorzy muszą zrobić „miejsce” dla nowych technologii. Jedyną drogą jest pożegnanie starszych technologii, które używane są w coraz mniejszym zakresie.

Podobny ruch już robi T-Mobile Polska. Ta firma zaczęła proces wyłączania nadajników 3G od trzech powiatów w województwie świętokrzyskim (ostrowiecki, opatowski, starachowicki). Wielu operatorów na świecie, również podchodzi do podobnych zmian „regionalnie” – stopniowo uwalniając częstotliwości pod nowe technologie. Z pewnością proces ten w najbliższych latach znacznie przyspieszy. 

T-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GT-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GMartyna Kowalska


Kiedy Orange wyłączy 3G? 

O przyszłym wyłączaniu nadajników 3G poinformował nie dawno na stronie operatora rzecznik Orange Wojciech Jabczyński. „W USA, Europie i Polsce niektórzy operatorzy ogłosili już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Również i my przymierzamy się do tego kroku – właśnie rozpoczęliśmy przygotowania. Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025” – ogłosił. 

Jak uniezależnić się od 3G?

Oprócz zasięgu konieczne jest posiadanie telefonu obsługującego nie tylko technologię przesyłania danych 4G ale także VoLTE, czyli możliwość prowadzenia rozmów głosowych po sieci czwartej generacji. Druga sprawa to karta SIM, która również musi być gotowa do współpracy z LTE. Wiele kart na rynku, wydanych wiele lat temu „zatrzymało się” na technologii 3G. Jak zapewnia Orange, wymiana SIM w salonach firmowych jest nieodpłatna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!