Powrót z egzaminu na prawo jazdy za kółkiem? Cyfrowe prawo jazdy będzie wydane błyskawicznie!

Przy okazji zapowiedzi nowszej wersji mObywatela 2.0 departament odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM przekazał dobrą wiadomość dla przyszłych kierowców. Nie będą oni musieli czekać na fizyczne prawo jazdy by siąść za kółkiem. Jego wersja cyfrowa ma być aktywna 0,3 sekundy po zdanym egzaminie?

Powrót z egzaminu na prawo jazdy za kółkiem? Cyfrowe prawo jazdy będzie wydane błyskawicznie!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 maja 2022

Nie będzie trzeba czekać na prawo jazdy?

Wygląda na to, że nie będzie już konieczności czekania na prawo jazdy, by po raz pierwszy z uprawnieniami przejechać się za kierownicą!

Prawo jazdy w cyfrowej wersji na mObywatelu ma być aktywne natychmiast po zakończonym pozytywną oceną egzaminie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wystarczy, że będziemy mieli zainstalowaną aplikację mObywatel. Niestety, to rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne. Zostanie uruchomione wraz z nową wersją mObywatela oznaczonego numerem 2.0. 

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska

Kiedy można prowadzić samochód po zdanym egzaminie na prawo jazdy?

Do tej pory było tak, że świeżo upieczony kierowca formalnie nabywał uprawnienia do prowadzenia pojazdu, dopiero po wydaniu fizycznego dokumentu w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. 

Aplikacja mObywatel w zapowiadanej wersji ma skrócić czas oczekiwania do... 0,3 sekundy po zdanym egzaminie. To oznacza, że młody kierowca nie zdąży nawet wysiąść z samochodu jazdy egzaminacyjnej, a na ekranie jego smartfona powinno pojawić się cyfrowe prawo jazdy, oczywiście po zaktualizowaniu zawartości cyfrowego portfela na dokumenty. 

Kiedy mObywatel 2.0?

Przedstawiający podczas konferencji Impact’22 nowinki w aplikacji minister Janusz Cieszyński nie podał konkretnej daty wprowadzenia nowej wersji aplikacji. Wiadomo jednak, że trwają intensywne prace nad unowocześnieniem popularnego programu. 

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0. ma oferować dodatkowo mobilne płatności, np. w urzędach, a także możliwość cyfrowego wystawiania i okazywania pełnomocnictw, przydatnych np. podczas odbierania przesyłki poleconej na poczcie w imieniu innej osoby. Ten sam mechanizm może mieć zastosowanie przy odbieraniu dziecka z przedszkola przez osobę inną niż rodzic lub opiekun ustawowy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!