UE: Jest akt w sprawie zarządzania danymi

Rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi przyjęła właśnie Rada Unii Europejskiej. Jak zauważa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, to pierwszy uchwalony już projekt legislacyjny, który odnosi się do zapowiedzi budowy jednolitej przestrzeni danych w Europie. 

UE: Jest akt w sprawie zarządzania danymi
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 maja 2022

Rozporządzenie ws. zarządzania danymi

Najpierw Parlament Europejski, teraz Rada Unii Europejskiej. Rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi jest już przyjęte. Kancelaria Premiera RP ocenia, że jest to „ważny element nowego system udostępniania i wymiany danych zapowiedzianego w Europejskiej strategii w zakresie danych i pierwszy akt prawny z szeregu projektów wymienionych w Strategii”.

Teraz akt prawny musi zostać podpisany przez przewodniczących Rady oraz Parlamentu Europejskiego. W następnym kroku rozporządzenie zostanie opublikowane w dzienniku urzędowym UE. Licząc od tego momentu, wejdzie w życie po dwudziestu dniach. Same przepisy wprowadzane rozporządzeniem dotyczące zarządzana danymi mają obowiązywać po 15 miesiącach, licząc od dnia wejścia w życie. 

Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiNowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiMartyna Kowalska

Czego dotyczy rozporządzenie UE ws. danych

Zgodnie z uzasadnieniem powstania nowego aktu prawnego, rozporządzenie ma ułatwiać wymianę danych na obszarze całej Unii Europejskiej, a także między różnymi sektorami gospodarki. W założeniu ma powstać nowa wartość ekonomiczna. 

W ten sposób korzyści mają być odczuwalne na poziomie konsumentów i społeczeństw. UE zwiększy kontrolę przedsiębiorstw i obywateli nad ich danymi, a przez to także zaufanie do wymiany danych.

Dane pod większą ochroną

Wprowadzane prawo ma być fundamentem do takiego zarządzania danymi, aby wzmacniać takie wartości jak: ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo konsumentów, jasne reguły konkurencji. Według Brukseli rozporządzenie reprezentuje nowe podejście oraz model oparty na neutralnych i działających transparentnie pośrednikach wymiany danych, którzy organizując udostępnianie i gromadzenie danych nie będą mogli jednocześnie przetwarzać tych danych na własny rachunek (np. sprzedając je innej firmie lub używając do opracowania własnego produktu)” – informuje KPRM. 

Rozporządzenie wprowadzi także mechanizmy, które ułatwią ponowne wykorzystanie niektórych danych znajdujących się w zasobach publicznych. Więcej informacji, oraz treść aktu prawnego można znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!