UE: Jest akt w sprawie zarządzania danymi

Rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi przyjęła właśnie Rada Unii Europejskiej. Jak zauważa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, to pierwszy uchwalony już projekt legislacyjny, który odnosi się do zapowiedzi budowy jednolitej przestrzeni danych w Europie. 

UE: Jest akt w sprawie zarządzania danymi
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 maja 2022

Rozporządzenie ws. zarządzania danymi

Najpierw Parlament Europejski, teraz Rada Unii Europejskiej. Rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi jest już przyjęte. Kancelaria Premiera RP ocenia, że jest to „ważny element nowego system udostępniania i wymiany danych zapowiedzianego w Europejskiej strategii w zakresie danych i pierwszy akt prawny z szeregu projektów wymienionych w Strategii”.

Teraz akt prawny musi zostać podpisany przez przewodniczących Rady oraz Parlamentu Europejskiego. W następnym kroku rozporządzenie zostanie opublikowane w dzienniku urzędowym UE. Licząc od tego momentu, wejdzie w życie po dwudziestu dniach. Same przepisy wprowadzane rozporządzeniem dotyczące zarządzana danymi mają obowiązywać po 15 miesiącach, licząc od dnia wejścia w życie. 

Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiNowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiMartyna Kowalska

Czego dotyczy rozporządzenie UE ws. danych

Zgodnie z uzasadnieniem powstania nowego aktu prawnego, rozporządzenie ma ułatwiać wymianę danych na obszarze całej Unii Europejskiej, a także między różnymi sektorami gospodarki. W założeniu ma powstać nowa wartość ekonomiczna. 

W ten sposób korzyści mają być odczuwalne na poziomie konsumentów i społeczeństw. UE zwiększy kontrolę przedsiębiorstw i obywateli nad ich danymi, a przez to także zaufanie do wymiany danych.

Dane pod większą ochroną

Wprowadzane prawo ma być fundamentem do takiego zarządzania danymi, aby wzmacniać takie wartości jak: ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo konsumentów, jasne reguły konkurencji. Według Brukseli rozporządzenie reprezentuje nowe podejście oraz model oparty na neutralnych i działających transparentnie pośrednikach wymiany danych, którzy organizując udostępnianie i gromadzenie danych nie będą mogli jednocześnie przetwarzać tych danych na własny rachunek (np. sprzedając je innej firmie lub używając do opracowania własnego produktu)” – informuje KPRM. 

Rozporządzenie wprowadzi także mechanizmy, które ułatwią ponowne wykorzystanie niektórych danych znajdujących się w zasobach publicznych. Więcej informacji, oraz treść aktu prawnego można znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!