fb

Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?

Nawet osiem lat w więzieniu mogą spędzić dwaj mężczyźni z Małopolski i Śląska, którzy na jednym z portali społecznościowych założyli fałszywy profil jednej z europosłanek. Co więcej, publikowali na nim treści, które miały ją upokorzyć. W sądzie jest już akt oskarżenia w tej sprawie.

Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 maja 2022

Podszywanie się pod inną osobę w internecie

Internet daje złudne wrażenie anonimowości. Złudne, bowiem często okazuje się, że w sieci nic nie ginie, a osoby, które np. zniesławiły kogoś w wirtualnej przestrzeni, udaje się dość szybko ustalić. Dokładnie tak było w tej historii. 

43-latek z Krakowa oraz 33-latek z Rudy Śląskiej utworzyli na jednym z popularnych serwisów społecznościowych fałszywy profil należący rzekomo do jednej z europosłanek. Celem działania było publikowanie kontrowersyjnych treści, przy użyciu wizerunku, imienia i nazwiska poszkodowanej, a w efekcie — zdyskredytowanie parlamentarzystki w oczach opinii publicznej. 

Hejt w sieci. Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w internecie?Hejt w sieci. Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w internecie?Anna Malinowska


Ustalenie sprawców zniesławienia w internecie

W tym przypadku sprawa potoczyła się dość szybko. Zgłoszenie w tej sprawie trafiło do Wydziału ds. walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ustalono, że do publikacji kontrowersyjnych treści miało dojść 25 lutego 2022 roku. 

Mundurowi dość szybko dotarli do sprawców, którzy nie spodziewali się, że ich działania zostaną namierzone. Obaj usłyszeli zarzuty. Policja zabezpieczyła telefon komórkowy oraz kartę SIM, które zostały dokładnie zbadane przez śledczych. Dzięki temu są dowody na to, że to właśnie oni stoją za prowadzeniem fejkowego profilu. 

Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę?

Wszystkie czynności związane ze sprawą podszywania się pod posłankę do Parlamentu Europejskiego były przeprowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe. Akt oskarżenia wobec obu mężczyzn trafił już do Sądu Rejonowego w Mikołowie (Śląskie). 

Działania mężczyzn są zagrożone karą do ośmiu lat pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że każdy ruch w sieci pozostawia nieusuwalny ślad. Bezprawne działania w internecie nie gwarantują bezkarności i nieuchwytności dla wymiaru sprawiedliwości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Digital marketing - trendy na 2023 rok
firma

Digital marketing - trendy na 2023 rok

Początek każdego roku zwykle przynosi ze sobą wiele rozmów o nadchodzących trendach — reguła ta dotyczy właściwie wszystkich branż. Na podobnych zasadach działa marketing internetowy — tym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!