Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracji

Przedsiębiorcy zajmujący się międzynarodowym transportem towarów pojazdami lub zespołami o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) od 2,5 t do 3,5 tony na terenie UE mają obowiązek posiadać specjalne zezwolenie oraz wspólnotową licencję. Nowy obowiązek wchodzi w życie 21.05.2022 roku. 

Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 maja 2022

Pakiet mobilności – kolejne wymogi

Nowy obowiązek, o którym mowa ma swoje źródło w tzw. Pakiecie Mobilności I, przyjętym przez Unię Europejską. Decyzja Brukseli spowodowała, że państwa członkowskie musiały dokonać zmian krajowych przepisów, które dotyczą zasad prowadzenia i funkcjonowania firm transportowych. 

Przypomnijmy, wdrożenie Pakietu Mobilności I do polskiego prawa nastąpiło poprzez ustawę z 26 stycznia 2022 o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw. Z pełnym jej brzmieniem można zapoznać się w Dz. U. z 2022 r. Poz. 209.

Unia Europejska zdecydowała ws. transportu

W tym kontekście warto wspomnieć m.in. o unijnym rozporządzeniu 2020/1055, które wprowadza na obszarze Wspólnoty obowiązek uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a także licencji wspólnotowej przez przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy towarów w przypadku pojazdów o DMC między 2,5 a 3,5 tony. 

Jak precyzuje Ministerstwo Infrastruktury: „wymóg ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy wykonują wyłącznie krajowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony” – czytamy w komunikacie na stronie resortu. 

Nietypowe znaki drogowe w Polsce. Informacja dla wojskaNietypowe znaki drogowe w Polsce. Informacja dla wojskaMartyna Kowalska

Kto udziela zezwoleń dla przewoźników drogowych? 

Zezwolenia, o których mowa wydaje po pierwsze — starosta powiatowy właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, a w przypadku przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną właściwego dla adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Analogicznie w przypadku miast będzie to prezydent miasta. 

Po drugie zezwolenie może wydać Główny Inspektor Transportu Drogowego. Ta ścieżka dotyczy przedsiębiorców, którzy nie występowali do starosty z wnioskiem o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Tzw. „licencji wspólnotowej” udziela GITD, czyli Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!