Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?

Utrata prawa jazdy za alkohol jest sytuacją wysoce niekomfortową, pociągającą za sobą również inne konsekwencje. Jak jednak pokazuje praktyka, wiele osób pośród ukaranych zakazem prowadzenia pojazdów nie zdawała sobie sprawy z popełnianego wykroczenia, wypijając poprzedniego dnia przysłowiową lampkę wina. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak postępować w takiej sytuacji i czy można odzyskać prawo jazdy szybciej.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 18 maja 2022
  1. Przestępstwo czy wykroczenie – stężenie alkoholu w organizmie.
  2. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  3. Pomoc wykwalifikowanych adwokatów.

Oczywiście, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest postępowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym, narażającym na utratę zdrowia i życia nie tylko samych siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Jednakże zatrzymaniu prawa jazdy za alkohol podlegają również osoby będące w tzw. stanie po jego spożyciu. W praktyce oznacza to wypicie zaledwie jednego piwa...

Przestępstwo czy wykroczenie – stężenie alkoholu w organizmie

Polskie prawo szczegółowo definiuje jazdę pod wpływem alkoholu. Jego zawartość w organizmie człowieka nie może przekraczać 0,2 promila we krwi, czyli 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Jest to bardzo mała dawka, którą część osób osiągnie już po wypiciu lampki wina, kieliszka wódki czy kufla piwa. Przedział powyżej 0,2 promila do 0,5 traktowany jest jako wykroczenie. Wyższa wartość oznacza przestępstwo. Niestety, oba przypadki powodują zatrzymanie prawa jazdy za alkohol.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

O tym, jak długo będzie obowiązywała kara, decyduje fakt, czy popełniliśmy przestępstwo, czy wykroczenie. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a od zakazu prowadzenia pojazdów możemy się także odwołać. Wielu kierowców, np. dojeżdżających do pracy bądź wykonujących zawód związany z koniecznością kierowania autem, ignoruje nałożony zakaz. Lecz jazda bez prawa jazdy (po jego zatrzymaniu) traktowana jest jako odrębne wykroczenie, które zostanie ukarane.

Pomoc wykwalifikowanych adwokatów

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol jest powszechnie spotykane na polskich drogach. W większości przypadków należy pamiętać, że możliwe jest odzyskanie prawa jazdy bez konieczności ponownego zdawania egzaminów. Oczywiście, lepiej nie dopuścić do tej sytuacji, wiedząc, czym kończy się jazda po alkoholu. Adwokat zajmujący się sprawą powinien więc być doświadczonym specjalistą, doskonale znającym tego typu sprawy. Da on sporą szansę na otrzymanie najłagodniejszej kary.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!