Konwój 10 rosyjskich kamazów zatrzymany pod Suwałkami

Konwój dziesięciu białych kamazów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych został zatrzymany pod Suwałkami (Podlaskie) informuje portal 40ton.net. Biorąc pod uwagę piąty pakiet sankcji, auta nie miały prawa wjechać na terytorium RP. Interweniowała Inspekcja Transportu Drogowego!

Konwój 10 rosyjskich kamazów zatrzymany pod Suwałkami
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 maja 2022

Rosyjskie kamazy zatrzymane pod Suwałkami

Konwój 10 białych kamazów na rosyjskich tablicach wg 40ton.net został zatrzymany na MOP Rudniki na trasie ekspresowej S61. Rejestracje aut wskazują, że tablice wydano na potrzeby wyeksportowania aut z terenu Federacji Rosyjskiej. 

Specjalne tablice rejestracyjne 

Jak wskazują autorzy artykułu, zamieszczona na nich liczba „16” wskazuje na miejsce rejestracji w Tatarstanie – czyli regionie Rosji w którym działa fabryka kamazów. Nie jest więc wykluczone, że są to fabrycznie nowe auta – być może transportowane do Obwodu Kaliningradzkiego. 

Zakaz wjazdu do UE dla rosyjskich ciężarówek

Sprawa jest dość świeża. Na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskich służb w tej sprawie. Można się spodziewać, że transport będzie bardzo dokładnie skontrolowany. 

Przypomnijmy, zgodnie z tzw. 5 pakietem sankcji, w UE nie mogą pracować przewoźnicy towarowi z Rosji oraz Białorusi. Są oczywiście wyjątki, ale dotyczą wąskiego wycinka transportowego. Odstępstwa dotyczą bowiem transportu szczególnie ważnych produktów rolnych, spożywczych, pomocy humanitarnej a także energii. 

Dodatkowo, do unijnych portów nie mogą zawijać statki, które pływają pod rosyjską banderą. Wpuszczone zostaną jedynie te jednostki, które wykorzystywane są do celów medycznych, a także transportu żywności, energii oraz tych, które związane są z pomocą humanitarną. Oczywiście, zgodnie z prawem takie przypadki muszą być dobrze udokumentowane.

Piąty pakiet unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Moskwa ma powody do zmartwieńPiąty pakiet unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Moskwa ma powody do zmartwieńMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!