Putin o wojnie: Jedyna słuszna decyzja

Jak podała “Ukraińska Prawda” prezydent Rosji, Władimir Putin, powiedział podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, że Rosja "odpiera agresję" ze strony NATO, a żołnierze walczą o naród w Donbasie i o bezpieczeństwo Rosji.

Putin o wojnie: Jedyna słuszna decyzja
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 maja 2022

Jedyny naród radziecki

Putin w swojej przemowie wspomniał o dawnych bitwach i "jedynym narodzie radzieckim". Jak podaje “Ukraińska Prawda”, według niego Rosja "zawsze opowiadała się za stworzeniem systemu równego i niepodzielnego bezpieczeństwa", aby horror globalnej wojny się nie powtórzył.

Jaki jest cel wojny z Ukrainą? Ogłosił go Putin, a my przecieramy oczyJaki jest cel wojny z Ukrainą? Ogłosił go Putin, a my przecieramy oczyMonika Świetlińska

Prezydent Rosji wspomniał o nieudanym szantażowaniu Rosji przez świat zachodni. - W grudniu ubiegłego roku zaproponowaliśmy zawarcie umowy o gwarancjach bezpieczeństwa. Rosja wezwała Zachód do uczciwego dialogu, do znalezienia rozsądnych kompromisowych rozwiązań, do wzajemnego uwzględniania interesów. Wszystko jest bezużyteczne. Kraje NATO nie chciały nas słuchać, miały zupełnie inne plany — miał powiedzieć 9 maja.

- Na otwartej przestrzeni trwały przygotowania do kolejnej operacji karnej w Donbasie, przed inwazją na nasze historyczne ziemie, w tym Krym. W Kijowie ogłoszono możliwe nabycie broni jądrowej. Blok NATO rozpoczął aktywny rozwój militarny sąsiadujących z nami terytoriów. W ten sposób stworzono dla nas całkowicie niedopuszczalne zagrożenie, bezpośrednio w pobliżu naszych granic - miał mówić dalej, dodając: — Wszystko to sugerowało, że starcie z neonazistami, banderowcami, na które stawiają Stany Zjednoczone i ich młodsi towarzysze, byłoby nieuniknione. Widzieliśmy, jak rozwija się infrastruktura wojskowa, setki zagranicznych doradców zaczęły pracować, regularne dostawy najnowocześniejszej broni z krajów NATO zaczęły działać. Niebezpieczeństwo rosło z każdym dniem, Rosja ostrzegała przed agresją. Była to wymuszona, terminowa i jedyna słuszna decyzja – decyzja suwerennego, silnego, niepodległego kraju.

Krzysztof Szczepanik: Czy sankcje gospodarcze wystarczą? Jak walczyć z Putinem?Krzysztof Szczepanik: Czy sankcje gospodarcze wystarczą? Jak walczyć z Putinem?Krzysztof Szczepanik

Putin stwierdził podczas parady, że po upadku Związku Radzieckiego Stany Zjednoczone "mówiły o swojej wyjątkowości, upokarzając tym samym nie tylko cały świat, ale także tych, którzy muszą udawać, że niczego nie zauważają i pokornie połykają to wszystko".

Mówił, że Rosja jest innym krajem: — Nigdy nie porzucimy naszej miłości do Ojczyzny, wiary i tradycyjnych wartości, obyczajów naszych przodków, szacunku dla wszystkich narodów i kultur. A na Zachodzie wydaje się, że te milenijne wartości postanowiły je znieść. Taka degradacja moralna stała się podstawą cynicznego fałszowania historii II wojny światowej.

Oskarżył świat o "podżeganie do rusofobii" 

Jak podała “Ukraińska Prawda”, rosyjski prezydent powiedział, że "dziś milicja Donbasu wraz z żołnierzami rosyjskiej armii walczą na swojej ziemi", że walczą o Ojczyznę, jej przyszłość, "aby nie było miejsca dla katów, karzących i nazistów na świecie".

Putin zadeklarował wsparcie dla rannych żołnierzy i oficerów, rodzin zabitych na Ukrainie. Chwała naszym dzielnym Siłom Zbrojnym! Dla Rosji, dla zwycięstwa, hurra! - powiedział drżącym głosem, kończąc przemówienie.

Bez oficjalnego rozpoczęcia wojny

Mimo tego, jak sugerowali eksperci, Putin nie ogłosił w swoim przemówieniu oficjalnego wybuchu wojny ani mobilizacji.

Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoPutin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoMonika Świetlińska

Na paradzie nie było przedstawicieli innych krajów. Putin powiedział w swoim przemówieniu, że amerykańskim weteranom "zabroniono" przyjść na paradę w Moskwie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!