Bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej - zasady, normy i przepisy

Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa to jeden z głównych obowiązków administratorów budynków użyteczności publicznej. Wszystkie wytyczne w tym zakresie uregulowane są przez stosowne przepisy. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w budynkach. Zapraszamy do lektury.

Bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej - zasady, normy i przepisy
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 4 maja 2022

Bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznej — dlaczego jest tak istotne? 

Budynki użyteczności publicznej, takie jak urząd miasta czy gminy, prokuratura czy sądy, to miejsca, które każdego dnia odwiedzane są przez tysiące osób w całej Polsce. Z tego względu ich właściwe zabezpieczenie pełni niezwykle istotną rolę.

Polskie przepisy prawne nakładają na administratorów budynków szereg obowiązków w zakresie ich zabezpieczenia. Mowa tutaj m.in. o bezpieczeństwie przeciwpożarowym a także o konkretnych warunkach technicznych, które muszą być spełnione, by z budynków mogli korzystać ludzie. 

Co na temat bezpieczeństwa budynków mówi prawo budowlane? 

Zachowanie bezpieczeństwa pożarowego to bardzo istotny element funkcjonowania budynków użyteczności publicznej. Obiekty budowlane muszą spełniać szereg wymogów w tym zakresie, co wynika wprost z zapisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 (CPR). 

Zgodnie z przywołanym aktem prawnym, obiekty budowlane muszą być budowane w taki sposób, by mimo wystąpienia pożaru nośność konstrukcji była zachowana na właściwym poziomie przez określony czas. Dodatkowo, rozprzestrzenianie się ognia — zarówno w obrębie danego budynku jak i na zewnątrz — musi być maksymalnie ograniczone. Administrator budynku musi również umożliwić wszystkim osobom znajdującym się wewnątrz budynku ich ewakuację bądź uratowanie ich w inny sposób. Dodatkową sprawą jest dbałość o bezpieczeństwo ekip ratunkowych, które będą przybywać na teren danego budynku.

W urządzenia niezbędne do właściwego zabezpieczenia budynku na okoliczność występowania pożarów można zaopatrzyć się na stronie https://www.crynoline.pl/produkty,18,1,0

Ustawa prawo budowlane — co mówi o bezpieczeństwie? 

Wymogi dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w budynkach w Polsce są uregulowane w ustawie prawo budowlane. Przywołany akt prawny mówi, że obiekt budowlany jako całość oraz należące do niego urządzenia budowlane muszą być projektowane oraz budowane w taki sposób. by spełniały techniczno-budowlane wytyczne, a tym samym zapewniały właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego. 

Warunki techniczne bezpieczeństwa pożarowego 

Jakie konkretnie warunki techniczne muszą spełniać budynki? Polski ustawodawca bardzo dokładnie określił wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z przepisami, ochrona bezpieczeństwa pożarowego budynków musi być zapewniona już na etapie ich projektowania. W związku z tym konieczne jest wytyczenie stref pożarowych, sklasyfikowanie ich w zakresie odporności pożarowej czy ogniowej. 

Wymogiem stawianym wobec administratorów budynków jest także wytyczenie dróg ewakuacyjnych. Dzięki temu osoby znajdujące się w budynku w razie wystąpienia zagrożenia są w stanie szybko go opuścić bez szwanku dla zdrowia. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa pożarowego można znaleźć na portalu Cryonline.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!