T-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3G
Zgodnie z zapowiedziami T-Mobile chce mocno przyspieszyć technologie LTE i 5G. W tym celu definitywnie żegna się z liczącą dwie dekady technologią 3G. Na początek zniknie ona całkowicie z trzech powiatów.
- Martyna Kowalska
- /
- 2 lutego 2022
Pożegnanie z 3G – na początek Świętokrzyskie
Rewolucja polegająca na całkowitym wyłączeniu technologii 3G ma się rozpocząć na Kielecczyźnie. T-Mobile planuje odłączenie od sieci aż 56 stacji nadawczych położonych w powiatach położonych w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Mowa o powiatach ostrowieckim, starachowickim oraz opatowskim. „To pierwszy krok do całkowitego wyłączenia tej przestarzałej technologii i przeznaczenia odzyskanych w ten sposób częstotliwości na przyspieszanie sieci LTE i 5G” – wyjaśnia operator.
Orange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-gridMichał Górecki
Masowe wyłączenie 3G coraz bliżej
Sieć, tłumaczy, że wyłączenie technologii 3G na dość dużym, spójnym obszarze trzech powiatów, jest prawdopodobnie ostatnim sprawdzianem przed masowym wyłączeniem sieci komercyjnej trzeciej generacji. Częstotliwości w zakresie 900 MHz, które uda się w ten sposób odzyskać, będą przeznaczone na zwiększenie prędkości w nowocześniejszych sieciach. Mowa tu zarówno o 4G (LTE), jak i 5G. Wpłynie to także na zwiększenie pojemności młodszych technologicznie sieci.
T-Mobile ocenia, że w ten sposób uda się uzyskać dla klientów przyspieszenie prędkości przesyłania danych o około 10 procent.
Wcześniej T-Mobile informował, że całkowite pożegnanie z 3G w Polsce ma nastąpić w 2023 roku.
3G to przeżytek?
Magentowy operator stawia sprawę jasno. Wyłączenie sieci trzeciej generacji jest naturalną konsekwencją rozwoju technologii telekomunikacji ruchomej. Tym bardziej że sieci LTE i 5G odpowiadają już za ruch około 97% wszystkich danych.
Co więcej, ponad połowa rozmów telefonicznych korzysta z technologii VoLTE opierającej się bezpośrednio na 4G. W tej sytuacji 3G staje się technologicznym pustostanem, który zwyczajnie i w zupełnie naturalny sposób przechodzi do historii telekomunikacji.
Co stanie się ze starszymi telefonami?
Telefony obsługujące maksymalnie technologię 3G, dalej będą mogły obsługiwać połączenia głosowe, jednak w pierwotnej jeszcze starszej technologii 2G, która zostanie w tym przypadku zachowana. Jak czytamy na specjalnej stronie T-Mobile dotyczącej wygaszenia 3G - „nadal możliwe jest korzystanie z sieci 2G, w której dostępne są połączenia głosowe i SMSy. Technologia ta oferuje usługę dostępu do Internetu ale z bardzo niską prędkością przesyłania danych.”
Poza tym posiadacze kart SIM starszych niż 7 lat, które nie są w stanie obsługiwać LTE, mogą za darmo wymienić je w punktach operatora.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.