Co to jest IoT? Świadomość istnienia tej technologii ma mniej niż 10% Polaków

Aż 88% respondentów w Polsce badanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nigdy nie spotkała się z pojęciem „Internet Rzeczy” (Internet of Things, IoT). O tej technologii słyszał mniej niż co dziesiąty pytany 9,1%. To oznacza, że świadomość konsumentów na temat IoT jest marginalna.

Co to jest IoT? Świadomość istnienia tej technologii ma mniej niż 10% Polaków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 lutego 2022

Co to jest IoT?

IoT, czyli Internet Rzeczy (internet of things) to coraz mocniej stosowana koncepcja, w według której przedmioty codziennego użytku – samochody, sprzęt RTV-AGD, inteligentne zegarki, urządzenia produkcyjne etc. mogą w sposób pośredni lub bezpośredni nie tylko gromadzić określone dane, ale także je przetwarzać, a nawet przesyłać np. za pomocą sieci komputerowej. Koncepcja ta ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w służbie zdrowia, zarządzaniu miastami (smart cities), obsłudze sprzętu gospodarstwa domowego. 

Przykłady IoT

Przykładem mogą być np. informacje serwisowe przysłane przez nowoczesne samochody do centrum przetwarzania danych, które ułatwiają diagnostykę problemów, błędów czy aktualizacji oprogramowania pokładowego. Innym przykładem jest przemysł energetyczny oraz serwis na odległość urządzeń przemysłowych. 

Według ekspertów, IoT może już wkrótce mieć potężne zastosowanie np. w telemedycynie, transporcie, logistyce odpadów komunalnych, zaopatrzeniu gospodarstw domowych w produkty codziennego użytku oraz tzw. inteligentnych domach. Już teraz w różnym stopniu IoT ma zastosowanie w wymienionych dziedzinach. Co ciekawe termin ten przewija się w artykułach prasowych w Polsce co najmniej od 6 lat. Już w 2018 roku pisano, że IoT nie jest jedynie naukową fantastyką, ale realną technologią, która będzie miała przełożenie na codzienność Polaków. 

Świadomość IoT w Polsce

Jak pokazuje najnowszy raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aż 88 procent Polaków nigdy nie spotkała się z pojęciem Internetu Rzeczy. O IoT słyszało zaledwie 9,1% badanych. Najczęściej były to osoby w wieku 15-24 lata. 2,9% nie potrafiło wskazać, czy na pewno rozumie, o co chodzi z pojęciem Internet of Things

Jak wynika z badania UKE Osoby znające pojęcie IoT, najczęściej wskazywały na zastosowania związane z inteligentnymi domami (49,9%), monitorowaniem środowiska i zagrożeń (48,9%), inteligentną siecią zdrowia (44,6%) oraz inteligentnymi systemami pomiarowymi (42,7%)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!