Wezwanie na policję przez internet? To kolejna próba oszustwa!

Dostałeś wezwanie na policję przez internet? Prawdopodobnie znalazłeś się na celowniku oszustów, którzy w ten sposób próbują uwiarygodnić swoje działania i zablokować Twój komputer. Przed nowym sposobem złodziei danych osobowych ostrzega właśnie Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. 

Wezwanie na policję przez internet? To kolejna próba oszustwa!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 maja 2022

Fałszywe wezwania od policji

Komenda Główna Policji opublikowała w internecie przykładowe wiadomości wysyłanych przez oszustów. Sprawiają one wrażenie, że mogły zostać wysłane przez polską policję lub międzynarodowe organy ścigania zajmujące się walką z przestępstwami komputerowymi, pedofilią czy pornografią dziecięcą. Podejrzenia powinna budzić ich forma, językowe błędy oraz mało oficjalny styl korespondencji. 

Uwaga na linki i załączniki

Policja przestrzega przed wchodzeniem w jakąkolwiek interakcję z nadawcami tych wiadomości. Kliknięcie linku lub ściągnięcie załączonego pliku może skutkować zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem, które kradnie dane osobowe, a nawet blokuje dostęp do dysku i zgromadzonych na nim prywatnych zasobów. Jak zwykle bywa w podobnych historiach, przestępcy żądają okupu za odblokowanie komputera. 

To już plaga. Ataki DDoS na sieci komputerowe coraz częstszeTo już plaga. Ataki DDoS na sieci komputerowe coraz częstszeAnna Malinowska

Padłem ofiarą oszustów w internecie – co robić?

Każda osoba, która padła ofiarą cyberprzestępców powinna skontaktować się w pierwszej kolejności ze swoim bankiem, oferującym bankowość elektroniczną. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana hasła do kont bankowych. 

Równolegle należy zmienić zabezpieczenia poczty elektronicznej, a nawet portali społecznościowych. Zdarza się, że oszuści wykorzystują uzyskany dostęp do kradzieży tożsamości.

Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem” –ostrzega Komenda Główna Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!