fb

Ukraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć Starlink

Każdego dnia z infrastruktury Starlink – spółki SpaceX Elona Muska zapewniającej dostęp do internetu satelitarnego, korzysta na Ukrainie około 150 tysięcy osób – wynika z informacji ministra cyfryzacji tego kraju Mychaiło Fedorowa.

Ukraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć Starlink
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 maja 2022

Starlink na Ukrainie 

W wielu miejscach na Ukrainie, gdzie doszło do trwałego uszkodzenia sieci teleinformatycznej, internet satelitarny Starlink to podstawowe narzędzie łączności ze światem. W ocenie ministra cyfryzacji tego kraju Michaiło Fedorowa, każdego dnia z dostępu do sieci zapewnianej przez konstelację satelitów Elona Muska, korzysta około 150 tysięcy osób – czyli prawie tyle, co liczba wszystkich mieszkańców miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim. 

Pierwsze dane dotyczące wykorzystania infrastruktury Starlink zostały opublikowane przez szefa resortu cyfryzacji za pośrednictwem Twittera. 

 

Starlinki w służbie Ukrainy

Pierwsze zestawy zapewniające internetową łączność za pośrednictwem satelitów Elona Muska pojawiły się na Ukrainie już w pierwszych dniach wojny. Dzięki temu, dostęp do sieci jest możliwy również na terenach o słabym zasięgu telefonii komórkowej, lub w miejscach, gdzie istniejąca infrastruktura przewodowa i bezprzewodowa zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

Te telekomy przedłużają wsparcie dla użytkowników z UkrainyTe telekomy przedłużają wsparcie dla użytkowników z UkrainyAnna Malinowska

Łączność satelitarna w czasie wojny

Tocząca się wojna na Ukrainie to także wielki test dla działania niezależnego internetu dostarczanego z orbity okołoziemskiej. W ocenie Fedorowa Starlinki „to kluczowe wsparcie dla infrastruktury Ukrainy i odbudowy zniszczonych terytoriów. Ukraina pozostanie w kontakcie bez względu na wszystko” – napisał w krótkiej wiadomości w serwisie społecznościowym Twitter. 

System Starlink docelowo składał się będzie z 12 tysięcy satelitów okrążających ziemię na niskich orbitach w przedziale od 340 do 1150 kilometrów nad powierzchnią naszej planety. 

Pierwsze satelity zostały umieszczone przez spółkę SpaceX trzy lata temu – w maju 2019 roku. W ciągu dwóch lat konstelację uzupełniono o przeszło 1,5 tys. satelitów. Ich liczna stale rośnie, zwiększając operacyjność i możliwości całego systemu łączności internetowej z orbity. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!