Ukraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć Starlink

Każdego dnia z infrastruktury Starlink – spółki SpaceX Elona Muska zapewniającej dostęp do internetu satelitarnego, korzysta na Ukrainie około 150 tysięcy osób – wynika z informacji ministra cyfryzacji tego kraju Mychaiło Fedorowa.

Ukraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć Starlink
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 maja 2022

Starlink na Ukrainie 

W wielu miejscach na Ukrainie, gdzie doszło do trwałego uszkodzenia sieci teleinformatycznej, internet satelitarny Starlink to podstawowe narzędzie łączności ze światem. W ocenie ministra cyfryzacji tego kraju Michaiło Fedorowa, każdego dnia z dostępu do sieci zapewnianej przez konstelację satelitów Elona Muska, korzysta około 150 tysięcy osób – czyli prawie tyle, co liczba wszystkich mieszkańców miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim. 

Pierwsze dane dotyczące wykorzystania infrastruktury Starlink zostały opublikowane przez szefa resortu cyfryzacji za pośrednictwem Twittera. 

 

Starlinki w służbie Ukrainy

Pierwsze zestawy zapewniające internetową łączność za pośrednictwem satelitów Elona Muska pojawiły się na Ukrainie już w pierwszych dniach wojny. Dzięki temu, dostęp do sieci jest możliwy również na terenach o słabym zasięgu telefonii komórkowej, lub w miejscach, gdzie istniejąca infrastruktura przewodowa i bezprzewodowa zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

Te telekomy przedłużają wsparcie dla użytkowników z UkrainyTe telekomy przedłużają wsparcie dla użytkowników z UkrainyAnna Malinowska

Łączność satelitarna w czasie wojny

Tocząca się wojna na Ukrainie to także wielki test dla działania niezależnego internetu dostarczanego z orbity okołoziemskiej. W ocenie Fedorowa Starlinki „to kluczowe wsparcie dla infrastruktury Ukrainy i odbudowy zniszczonych terytoriów. Ukraina pozostanie w kontakcie bez względu na wszystko” – napisał w krótkiej wiadomości w serwisie społecznościowym Twitter. 

System Starlink docelowo składał się będzie z 12 tysięcy satelitów okrążających ziemię na niskich orbitach w przedziale od 340 do 1150 kilometrów nad powierzchnią naszej planety. 

Pierwsze satelity zostały umieszczone przez spółkę SpaceX trzy lata temu – w maju 2019 roku. W ciągu dwóch lat konstelację uzupełniono o przeszło 1,5 tys. satelitów. Ich liczna stale rośnie, zwiększając operacyjność i możliwości całego systemu łączności internetowej z orbity. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!