Powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Polskie wojsko czekają duże zakupy

Przyjęta niedawno przez Sejm Ustawa o obronie Ojczyzny właśnie zaczyna działać. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał właśnie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która dotyczy obsługi finansowo-księgowej Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ma być to źródło wzmacniania polskiego wojska w najbliższych latach. 

Powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Polskie wojsko czekają duże zakupy
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 maja 2022

Co to jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych?

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych w ocenie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka umożliwi zwiększenie zakresu zamówień związanych z nowym sprzętem i uzbrojeniem dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Sam fundusz będzie działał przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jest to nowe rozwiązanie przewidziane w Ustawie o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Będzie ono działało w zakresie finansowania potrzeb polskiej armii. 

Do czego potrzebny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych? 

Powołanie do życia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jest traktowane przez MON jako otwarcie nowych ścieżek pozyskiwania finansów, niezbędnych dla dalszej modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Mowa tu m.in. o takich instrumentach jak obligacje, które będą emitowane właśnie poprzez FWSZ.

W ten sposób państwo będzie miało więcej pieniędzy potrzebnych na zakup nowoczesnych technologii oraz sprzętu zarówno krajowej produkcji, jak i importowanego z innych krajów. 

Fundusz będzie mógł korzystać również z takich rozwiązań, jak wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, wpłat, darowizn oraz środków z budżetu państwa, które zostaną przekazane przez resort obrony narodowej. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska


Nowoczesny sprzęt w polskiej armii

Minister obrony podkreślił, że w obecnej sytuacji polskie wojsko potrzebuje najnowocześniejszego oraz najlepszego w swojej klasie sprzętu wojskowego. Ocenił jednocześnie, że teraz, ilość tego sprzętu jest zbyt mała, żeby móc mówić o skutecznym odstraszaniu. 

„ To co dzieje się za naszą granicą pokazuje, że Rosja prowadzi politykę imperialną. Zagraża swoim sąsiadom i atakuje ich. To zjawisko było częściowo niedostrzegane, ale dziś opinia światowa jednoznacznie wspiera Ukrainę w przeciwstawianiu się inwazji rosyjskiej. Ale żeby odstraszyć agresora, spowodować, żeby nie poszedł dalej, Wojsko Polskie musi być jeszcze silniejsze niż dotychczas”-powiedział przy okazji podpisania umowy z BGK minister obrony narodowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!