Twój e-PIT z rekordem. Polacy wolą fiskusa przez internet

Ponad 91 procent, czyli 19,8 mln deklaracji podatkowych za 2021 r. zostało złożonych elektronicznie, wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Finansów i KAS. Zdecydowana większość z tej puli – aż 11,3 mln przekazano za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT z rekordem. Polacy wolą fiskusa przez internet
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 maja 2022

Papierowy PIT przechodzi do historii

Jak wynika z opublikowanych władnie statystyk MF i KAS tylko 1,9 mln zeznań zostało przekazanych do urzędów skarbowych w tradycyjnej formie papierowej. Widać także, że Polacy polubili kontakt z fiskusem za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Do tej pory zalogowano się do niego około 73 mln razy. Tylko w czasie akcji rozliczeń PIT za 2021 roku liczba logowań doszła do 19 milionów. 

Twój e-PIT z rekordową popularnością

Wiadomo też, że podatnicy za pośrednictwem usługi Twój e-PIT samodzielnie zaakceptowali aż 6,3 mln PIT-ów. To jak na razie rekord tej usługi. Kolejnych 5 mln zeznań zostało zaakceptowanych w trybie automatycznym. Dla porównania taki sposób akceptacji w poprzednim roku dotyczył 4,3 mln zeznań. 

Według statystyk najmłodszy podatnik, który skorzystał z możliwości zalogowania do systemu Twój e-PIT miał 18 lat. Najstarszy zaś 110 lat. 

Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyPomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyMartyna Kowalska

Elektroniczny Urząd Skarbowy – wygodny kontakt ze skarbówką

Krajowa Administracja Skarbowa zwraca uwagę, że dostęp do usługi Twój e-PIT jest możliwy przez e-Urząd Skarbowy (e-US), który działa pod adresem internetowym www.podatki.gov.pl. KAS traktuje to rozwiązanie jako nowoczesny kanał komunikacji między podatnikiem a skarbówką. Co ważne, działa przez całą dobę, także w dni świąteczne. Dzięki temu klienci US mogą połączyć się z nim niezależnie od pory dnia, w dogodnym dla siebie terminie. Wystarczy urządzenie podłączone do sieci internetowej. To wszystko!

Aby skorzystać z Elektronicznego Urzędu Skarbowego konieczne jest zalogowanie Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Istnieje także możliwość połączenia przez aplikację rządową mObywatel. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi. 

Elektroniczny Urząd Skarbowy w liczbach

Od uruchomienia e-US, które nastąpiło 1 lutego 2021 roku, obywatele logowali się do niego ponad 73 mln razy. Tylko od 15 lutego 2022 do 2 maja 2022 roku zanotowano 19 mln logowań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!