500 plus: Większość rodzin bez przerwy w ciągłości wypłat

Zdecydowana większość rodzin korzystających ze świadczenia rodzinnego 500 plus nie będzie miała przerwy w ciągłości wypłat z programu. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ponad 5,7 mln dzieci ma już przyznane świadczenie na okres od czerwca 2022 do maja 2023 r.

500 plus: Większość rodzin bez przerwy w ciągłości wypłat
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 maja 2022

Wnioski o 500 plus

Rodzice, co do zasady, pamiętają o obowiązku złożenia nowego wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2022/2023. Dokumenty można składać od 1 lutego 2022 roku. Formalność ta dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Wnioski muszą złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice. Jak się okazuje zdecydowana większość nie przegapiła terminu i złożyła stosowne dokumenty przed końcem kwietnia. Dzięki temu, nie powinni zauważyć zmiany okresu świadczeniowego – pieniądze będą przelewane na bieżąco. 

To dobra wiadomość tym bardziej, że od tego roku, wnioskowanie o 500 plus odbywa się wyłącznie drogą internetową, a obsługę popularnego świadczenia przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co więcej, nawet w szczególnych wypadkach pomoc nie będzie wypłacana „do ręki”. Jedyną formą przekazania wsparcia jest przelew na wskazany rachunek bankowy. 

500 plus – nowy okres świadczeniowy

Zgodnie z harmonogramem wynikającym z ustawy, wypłata 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2022/2023 rozpocznie się już w czerwcu. „Zdecydowana większość rodziców złożyła już wnioski o przyznanie świadczenia i co najważniejsze, zdecydowana większość wniosków została już rozpatrzona. Cały proces przebiega naprawdę sprawnie i rodzice mogą być pewni, że na ich kontach wkrótce pojawi się dodatkowy zastrzyk gotówki, który będą mogli przeznaczyć na potrzeby swoich dzieci” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?Monika Świetlińska


Składnie wniosków o 500 plus

Zgodnie ze statystykami MRiPS, do 11 maja, uprawnieni rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia złożyli wnioski na 6,1 mln dzieci. Wnioski dotyczące 5,7 mln dzieci już zostały pozytywnie rozpatrzone. 

Późniejsze złożenie wniosku może skutkować opóźnieniami w wypłacie świadczenia. Osoby, które wypełnią wniosek po 1 lipca, stracą ciągłość, czyli minimum 500 złotych świadczenia w przypadku miesięcznej przerwy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!