fb

Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalności

To już kolejny przypadek, kiedy minister rolnictwa decyduje się na wydłużenie terminu naboru wniosków o dopłaty. Tym razem mowa o dofinansowaniu do nawozów mineralnych. Co stoi za wydłużaniem czasu na złożenie dokumentów?

Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalności
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 maja 2022

Do kiedy wnioski o dofinansowanie?

Czyżby zainteresowanie dopłatami dla rolników było tak małe, że minister decyduje się na kolejne przedłużenie terminu naboru wniosków w nowym obszarze? Niekoniecznie. Kilka dni temu, wydając podobną decyzję m.in. w zakresie funduszy z PROW resort zaznaczył w komunikacie, że Decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej”.

Najwyraźniej ministerstwo chce, by z tej pomocy skorzystało możliwie najwięcej rolników, którzy w związku z obecną sytuacją rynkową oraz międzynarodową ponoszą coraz większe nakłady związane z produkcją rolną. 

Do kiedy dofinansowanie zakupu nawozów?

W tym przypadku nabór wniosków o dofinansownie zakupu nawozów miał upłynąć 15 maja 2022 roku. Na mocy decyzji MRiRW termin ten został wydłużony o nieco ponad dwa tygodnie, a dokładnie do 31 maja 2022 roku. W tym czasie można jeszcze starać się o wsparcie państwa do zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe oraz wapno nawozowe z magnezem. Nie zmienia się jednak czas, w którym nawozy powinny być zakupione przez producenta – mowa o okresie od 1.09.2021 do 15.05.2022 r. 

Jaką datę bierze pod uwagę ARiMR?

Pamiętajmy, że w tym przypadku, za datę złożenia wniosku uznaje się dzień wpływu kompletu dokumentów do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby rolnika. Pozostałe warunki nie uległy zmianie. Można się z nimi zapoznać w tym artykule w Dzienniku Prawnym z 25.04.2022 r.

Więcej czasu dla rolników w ARiMR

Kilka dni temu pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o wydłużeniu terminu składania dokumentów związanych z niektórymi płatnościami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Również w tym przypadku, ostateczny termin ustalono na 31 maja 2022 roku. Więcej na temat przesuwania „deadlinów” dla producentów rolnych można przeczytać w tym artykule z 11.05.2022 r. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!