Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalności

To już kolejny przypadek, kiedy minister rolnictwa decyduje się na wydłużenie terminu naboru wniosków o dopłaty. Tym razem mowa o dofinansowaniu do nawozów mineralnych. Co stoi za wydłużaniem czasu na złożenie dokumentów?

Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalności
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 maja 2022

Do kiedy wnioski o dofinansowanie?

Czyżby zainteresowanie dopłatami dla rolników było tak małe, że minister decyduje się na kolejne przedłużenie terminu naboru wniosków w nowym obszarze? Niekoniecznie. Kilka dni temu, wydając podobną decyzję m.in. w zakresie funduszy z PROW resort zaznaczył w komunikacie, że Decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej”.

Najwyraźniej ministerstwo chce, by z tej pomocy skorzystało możliwie najwięcej rolników, którzy w związku z obecną sytuacją rynkową oraz międzynarodową ponoszą coraz większe nakłady związane z produkcją rolną. 

Do kiedy dofinansowanie zakupu nawozów?

W tym przypadku nabór wniosków o dofinansownie zakupu nawozów miał upłynąć 15 maja 2022 roku. Na mocy decyzji MRiRW termin ten został wydłużony o nieco ponad dwa tygodnie, a dokładnie do 31 maja 2022 roku. W tym czasie można jeszcze starać się o wsparcie państwa do zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe oraz wapno nawozowe z magnezem. Nie zmienia się jednak czas, w którym nawozy powinny być zakupione przez producenta – mowa o okresie od 1.09.2021 do 15.05.2022 r. 

Jaką datę bierze pod uwagę ARiMR?

Pamiętajmy, że w tym przypadku, za datę złożenia wniosku uznaje się dzień wpływu kompletu dokumentów do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby rolnika. Pozostałe warunki nie uległy zmianie. Można się z nimi zapoznać w tym artykule w Dzienniku Prawnym z 25.04.2022 r.

Więcej czasu dla rolników w ARiMR

Kilka dni temu pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o wydłużeniu terminu składania dokumentów związanych z niektórymi płatnościami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Również w tym przypadku, ostateczny termin ustalono na 31 maja 2022 roku. Więcej na temat przesuwania „deadlinów” dla producentów rolnych można przeczytać w tym artykule z 11.05.2022 r. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!