Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na bonus do emerytury może liczyć około 9 milionów świadczeniobiorców.

Kiedy 14. emerytura 2022?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2022

Zasady wypłaty 14. emerytury w 2022 roku

Wypłata sierpniowego bonusu, nazywanego również czternastą emeryturą nie będzie wymagała od seniorów żadnych działań. To oznacza, że uprawnieni świadczeniobiorcy nie będą musieli składać żadnych wniosków, a pieniądze zostaną przyznane z urzędu – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Ile wyniesie 14. emerytura? 

Według zapowiedzi rządu odpowiednie organy rentowe będą wypłacały „czternastki” w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego w sierpniu. To oznacza, że jeśli ktoś pobiera emeryturę 10. dnia każdego miesiąca, w tym samym momencie otrzyma bonus w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1338,44 PLN. Jednak jak się okazuje nie każdy...

Kryterium dochodowe przy 14. emeryturze

Inaczej niż w przypadku „trzynastek” w tym wypadku będzie obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 2900 złotych. Jednocześnie obowiązywał będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”. 

To oznacza, że jeśli emerytura będzie wyższa niż 2900 zł, to czternasta emerytura będzie odpowiednio pomniejszana” – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

14. emerytury nie stały się świadczeniem jednorazowym.

Z założenia emerytalne „czternastki” miały być świadczeniem jednorazowym wypłacanym tylko w 2021 roku. 11 lutego 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z inflacją, bonusowe świadczenie będzie wypłacane również w bieżącym roku.

Jak poinformował resort rodziny „koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł. W tym roku wsparcie w ramach 13. i 14. emerytury wyniesie blisko 25 mld zł. W sumie od 2019 roku będzie to już ponad 70 mld zł”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!