Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na bonus do emerytury może liczyć około 9 milionów świadczeniobiorców.

Kiedy 14. emerytura 2022?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2022

Zasady wypłaty 14. emerytury w 2022 roku

Wypłata sierpniowego bonusu, nazywanego również czternastą emeryturą nie będzie wymagała od seniorów żadnych działań. To oznacza, że uprawnieni świadczeniobiorcy nie będą musieli składać żadnych wniosków, a pieniądze zostaną przyznane z urzędu – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Ile wyniesie 14. emerytura? 

Według zapowiedzi rządu odpowiednie organy rentowe będą wypłacały „czternastki” w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego w sierpniu. To oznacza, że jeśli ktoś pobiera emeryturę 10. dnia każdego miesiąca, w tym samym momencie otrzyma bonus w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1338,44 PLN. Jednak jak się okazuje nie każdy...

Kryterium dochodowe przy 14. emeryturze

Inaczej niż w przypadku „trzynastek” w tym wypadku będzie obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 2900 złotych. Jednocześnie obowiązywał będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”. 

To oznacza, że jeśli emerytura będzie wyższa niż 2900 zł, to czternasta emerytura będzie odpowiednio pomniejszana” – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

14. emerytury nie stały się świadczeniem jednorazowym.

Z założenia emerytalne „czternastki” miały być świadczeniem jednorazowym wypłacanym tylko w 2021 roku. 11 lutego 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z inflacją, bonusowe świadczenie będzie wypłacane również w bieżącym roku.

Jak poinformował resort rodziny „koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł. W tym roku wsparcie w ramach 13. i 14. emerytury wyniesie blisko 25 mld zł. W sumie od 2019 roku będzie to już ponad 70 mld zł”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!