Mieszkanie bez wkładu własnego – z programu skorzysta więcej osób

Więcej osób będzie mogło skorzystać na zmianach w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z propozycją zniknie m.in. przepis o minimalnej wysokości gwarancji. Spłatami rodzinnymi objęte zostaną również kredyty z wkładem własnym równym 20 procent. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – z programu skorzysta więcej osób
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 maja 2022

Czy da się zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego?

26 maja 2022 roku wchodzą w życie przepisy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Krótko mówiąc, chodzi o możliwość wzięcia kredytu hipotecznego także przez takie osoby, które nie są w stanie zapewnić sobie niezbędnego wkładu własnego. Resort rozwoju już teraz proponuje zmiany w programie, które poszerzą krąg jego potencjalnych beneficjentów.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest włączenie do grona beneficjentów programu każdego, kto ma wkład własny, nawet do 20 procent. 

Na czym polega ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym? 

Propozycja, która dość mocno promowana była swego czasu przez rząd skierowana jest do obywateli, którzy nie mają środków niezbędnych do wymaganego wkładu własnego, jednak ich sytuacja zawodowa i finansowa pozwala na spłacanie kredytu zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie. 

Państwo poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego zagwarantuje wkład własny od 10 do 20 procent wartości finansowanej nieruchomości. Maksymalnie mówi się o kwocie równej 100 tysięcy złotych dla tych osób, które zdecydują się na zaciągnięcie kredytu na co najmniej 15 lat. 

GUS potwierdza: mamy najwyższą inflację od 1998 rokuGUS potwierdza: mamy najwyższą inflację od 1998 rokuMartyna Kowalska

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie korzyści?

Rozwiązanie, o którym mowa jest szczególnie atrakcyjne m.in. dla młodych małżonków. Kredytobiorca, który skorzysta z programu będzie objęty finansową pomocą w przypadku każdorazowego powiększenia się rodziny. Mowa o 20 tys. złotych, kiedy urodzi się drugie dziecko oraz 60 tys. w przypadku trzeciego i każdego kolejnego. 

Zgodnie z przepisami, kupując mieszkanie przy wsparciu programu, trzeba pamiętać, że cena metra kwadratowego powinna wynosić 1,3 wartości wskaźnik odtworzeniowego dla rynku pierwotnego oraz 1,2 w przypadku mieszkania z drugiej ręki. 

Ile osób może skorzystać z „Mieszkania bez wkładu własnego”?

Minister rozwoju Waldemar Buda szacuje, że każdego roku na bazie nowych przepisów może być zawieranych do 60 tysięcy umów hipotecznych. „Przewidujemy, że większość banków wprowadzi u siebie ten instrument, bo to oczywista korzyść dla nich. I co równie ważne — jego gwarantem jest BGK” – ocenił. 

Resort rozwoju przyznaje, że w obecnych uwarunkowaniach rynku mieszkaniowego oraz kredytowego, podjęcie decyzji o zaciągnięciu tak poważnych zobowiązań może być trudne. M.in. z tego powodu zaproponowano wprowadzenie kilku zmian, które sprawią, że program będzie bardziej atrakcyjny i pomoże większej liczbie osób. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje m.in. zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji. Po drugie podniesiony zostanie wskaźnik cen nieruchomości. Mowa o zwiększeniu limitu ceny metra kwadratowego do 1,4 dla rynku pierwotnego oraz 1,3 dla mieszkań z drugiej ręki. 

Przykładowo limit ceny mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym wynosi obecnie 10 263 zł, a po zmianie byłoby to 11  052 zł. W Białymstoku cena mieszkania to obecnie 7 346 zł, po podniesieniu wskaźnika będzie to 7 911 zł” – wynika z obliczeń resortu rozwoju. Waldemar Buda tłumaczy to „urealnieniem” wskaźnika cen nieruchomości. 

Program będzie dostępny także dla osób, które zgromadziły wkład własny na poziomie 20% wartości nieruchomości. Po prostu, w takim wypadku, gwarancja nie będzie konieczna, ale przy spełnieniu innych warunków będą mogli oni liczyć na spłaty rodzinne (dopłaty przy narodzinach dziecka, o których pisaliśmy wcześniej).

Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyPomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyMartyna Kowalska

Kredyt ze stałą stopą procentową z preferencjami

MRiT poinformowało także, że specjalne preferencje będą dotyczyły osób, które zdecydują się na kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej. W tym wypadku spłaty rodzinne będą obowiązywały nawet w wypadkach, w których wkład własny będzie wyższy niż wspomniany poziom 20% całkowitej wartości nieruchomości. W tym przypadku mowa o wkładzie własnym nawet w wysokości 25%. 

Nowe przepisy mają wejść w życie w najpóźniej w styczniu 2023 roku. MRiT zapewnia, że projekt zmian w ustawie jest już na ostatnim etapie przygotowań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!