Masz konto lub subkonto w ZUS? Będzie potężna waloryzacja

Jak co roku w czerwcu, stan posiadania środków na kontach i subkontach w ZUS będzie wyższy. Wszystko za sprawą waloryzacji, przeprowadzanej właśnie w połowie roku kalendarzowego. O ile wzrosną środki zgromadzone na kontach w ZUS, na których gromadzone są nasze składki?

Masz konto lub subkonto w ZUS? Będzie potężna waloryzacja
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 maja 2022

Waloryzacja kont w ZUS

Każdego roku w czerwcu, ZUS obowiązkowo musi zwaloryzować stan kont i subkont osób ubezpieczonych. Obecnie mówimy o 24 milionach osób, czyli ponad połowie całego polskiego społeczeństwa. To niezwykle ważne, bowiem środku, które są zapisane na kontach w ZUS, po latach stają się podstawą do wyliczenia emerytury. 

Wskaźnik waloryzacji w ZUS na kontach

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek na kontach wyniesie 9,33% — poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak precyzuje, stosowany jest on również w odniesieniu do kapitału początkowego, który jest ustalany wobec osób, których kariera zawodowa rozpoczęła się przed 1999 rokiem. 

Skąd tak wysoki wskaźnik? Odpowiedź jest prosta - Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna” – przypomina w komunikacie ZUS.

Kiedy 14. emerytura 2022?Kiedy 14. emerytura 2022?Michał Górecki

Wskaźnik waloryzacji w ZUS na subkontach

Inny będzie jednak wskaźnik waloryzacji subkont. W 2022 roku wyniesie on 7,07%. To właśnie na subkonta trafiły w formie zapisu kwoty środków, które zostały przeniesione z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), a także część składek emerytalnych, które opłacane były do maja 2011 roku.

Ile pieniędzy dopisze ZUS przez inflację?

Jak wylicza cytowana w komunikacie ZUS prezes tej instytucji prof. Gertruda Uścińska „Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł”.

ZUS przypomina, że 2022 rok jest kolejnym, w którym ZUS waloryzuje środku po bardzo korzystnym oprocentowaniu. W 2019 roku wskaźnik wyniósł 9,2%, w 2020 8,94%, a w ubiegłym roku 5,41%. 

Koniec stanu epidemii. Do kiedy świadczenie postojowe?Koniec stanu epidemii. Do kiedy świadczenie postojowe?Monika Świetlińska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!