fb

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Będzie wyrównanie od 01.2022

Około 86 mln złotych trafi w maju na konta podmiotów, które prowadzą żłobki. Mowa o pieniądzach pochodzących z programu dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna. Kwota jest duża, bowiem choć wsparcie ruszyło formalnie 1 kwietnia, ustawa przewiduje wyrównanie od 1 stycznia 2022 r. 

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Będzie wyrównanie od 01.2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 maja 2022

Jak działa dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku?

Mechanizm dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna zakłada przekazanie przez państwo do 400 złotych miesięcznie na dziecko, które nie może być objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. 

Warto jednak pamiętać, że środki te nie są przelewane na konta rodziców, ale trafiają do podmiotu prowadzącego daną placówkę. Nigdy nie przekraczają rzeczywistej miesięcznej opłaty. To znaczy, że jeżeli rodzice płacą miesięcznie np. 270 zł, to dokładnie taka kwota trafia na konto podmiotu, który prowadzi żłobek. Zatem podawana kwota 400 złotych jest jedynie górną wartością graniczną wsparcia.

Ile kosztuje program dofinansowania pobytu dziecka w żłobku?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już policzyło, ile pieniędzy trafi do placówek w związku z dofinansowaniem oraz przewidzianym w ustawie wyrównaniem od stycznia 2022 roku. Wiadomo już, ze w maju program dofinansowania pobytu dziecka w żłobku będzie kosztował państwo 86 mln złotych. Obecnie pomoc dotyczy prawie 62 tys. dzieci. - „Z tej kwoty 86 mln zł 20 mln zł to dofinansowanie za styczeń, 21 mln zł – za luty, 22,3 mln zł – za marzec, a 22,7 mln zł – kwiecień – sprecyzowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Uzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocyUzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocyMikołaj Frączak

Jak złożyć wniosek o dopłaty do żłobka?

W przypadku dopłat do żłobka, ścieżka wnioskowania o wsparcie jest analogiczna do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy 500 plus. Nie ma innej drogi, jak jedynie złożenie dokumentów za pośrednictwem internetu. Do wyboru mamy trzy drogi. Pierwszą jest portal resortu rodziny „Empatia”. Drugim rozwiązaniem jest Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Wielu rodziców decyduje się także na pośrednictwo bankowości elektronicznej. 

Warto się pospieszyć i złożyć taki wniosek do końca maja 2022 roku. Tylko wtedy  wsparcie będzie przysługiwało z wyrównaniem od 1 stycznia br. W wielu przypadkach, dopilnowanie tego terminu oznacza korzyści, które mogą sięgać nawet 2000 złotych (licząc za pięć miesięcy: styczeń-maj). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Digital marketing - trendy na 2023 rok
firma

Digital marketing - trendy na 2023 rok

Początek każdego roku zwykle przynosi ze sobą wiele rozmów o nadchodzących trendach — reguła ta dotyczy właściwie wszystkich branż. Na podobnych zasadach działa marketing internetowy — tym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!