8 sposobów, jak zmniejszyć wydatki na paliwo

Koszty paliwa rzędu kilkuset złotych miesięcznie nikogo już nie zaskakują. Okazuje się, że kierowcy wydają więcej pieniędzy na paliwo niż na czynsz czy jedzenie, a gwałtowny wzrost cen ropy sprawił, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Podpowiadamy, co zrobić, by choć trochę obniżyć wydatki.

8 sposobów, jak zmniejszyć wydatki na paliwo
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 maja 2022

Ekspert motoryzacyjny, Matas Buzelis z platformy do sprawdzania historii pojazdów CarVertical, zaleca kilka prostych nawyków i rozwiązań, które mogą pomóc znacząco obniżyć rachunki za paliwo.

1. Prowadź płynnie

Zużycie paliwa wzrasta podczas agresywnej jazdy, przy gwałtownym przyspieszaniu i nagłym hamowaniu. Badania naukowe dowiodły, że agresywny styl jazdy może zwiększyć zużycie paliwa o 40%.

Powrót z egzaminu na prawo jazdy za kółkiem? Cyfrowe prawo jazdy będzie wydane błyskawicznie!Powrót z egzaminu na prawo jazdy za kółkiem? Cyfrowe prawo jazdy będzie wydane błyskawicznie!Anna Malinowska

Unikanie silnego przyspieszenia i hamowanie silnikiem to prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Agresywna jazda rzadko skraca czas przejazdu o więcej niż minutę czy dwie i nie rekompensuje zużycia dodatkowego paliwa. Poza tym wolniejsza jazda pomaga utrzymać silnik, opony i zawieszenie w dobrej kondycji.

2. Zmniejsz użycie klimatyzacji

Systemy klimatyzacji w nowoczesnych samochodach często pracują nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Sprężarka klimatyzacji jest spore urządzenie, która może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 30%.

Klimatyzacja jest zbawienna w gorące letnie dni lub jesienną deszczową porą, ponieważ jednocześnie chłodzi i wysusza powietrze. Jednak najważniejszą wskazówką, która pomoże Ci zmniejszyć wydatki na paliwo, jest oszczędne korzystanie z klimatyzacji.

3. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach 

Wszyscy producenci samochodów obliczają optymalne ciśnienie w oponach dla każdego modelu, które jest niezbędne do zapewnienia najlepszego poziomu wydajności, komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przez co silnik zużywa więcej paliwa, aby utrzymać prędkość.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

Dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (przynajmniej raz w miesiącu). Według badań każdy spadek ciśnienia w oponach o 1% powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,3%. Jednak eksperci z CarVertical przestrzegają przed nadmiernym napompowaniem opon – zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do ich nierównomiernego i przedwczesnego zużycia. 

4. Staraj się zredukować wagę przewożonych przedmiotów

Zużycie paliwa wzrasta wraz z masą samochodu, ponieważ potrzeba więcej mocy, aby napędzać pojazd. Inżynierowie motoryzacyjni rezygnują z kół zapasowych i stawiają na aluminium lub tworzywa sztuczne zamiast stali, aby zredukować masę samochodu do minimum.

Twój samochód to nie magazyn. Posprzątanie bałaganu i pozbycie się ciężkich przedmiotów sprawi, że samochód będzie bardziej ekonomiczny, zwinny i przestronny. 

5. Unikaj korków

Kierowcy powinni unikać korków, gdy tylko jest to możliwe. Ciągłe zatrzymywanie i ruszanie obciążają silnik, zawieszenie i skrzynię biegów. Zapewne wielu z Was wie, że korki są powodem, dla którego jazda po mieście jest uważana za najmniej ekonomiczną. Często bardziej opłaca się wybrać dłużą trasę, na której natężenie ruchu jest znacznie mniejsze.

Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!Anna Malinowska

Unikając godzin szczytu, zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale i czas. W większości miast i miasteczek godziny szczytu przypadają na 7:00–9:00 i 16:00–19:00.

6. Planuj podróże z wyprzedzeniem

Kolejnym czynnikiem, który powoduje wyższe zużycie paliwa na krótkich dystansach, jest fakt, że silniki są bardziej paliwożerne, gdy nie są rozgrzane. Silnik musi się rozgrzać, tak samo jak nasze ciało przed treningiem – nadmierne obciążenie bez rozgrzewki w końcu doprowadzi do kontuzji lub, w tym przypadku, do usterki.

Warto zaplanować załatwienie większej liczby spraw podczas jednego przejazdu. Jest to o wiele zdrowsze dla samochodu niż kilka osobnych jazd w ciągu dnia. Poza tym korzystanie z tempomatu podczas jazdy na trasach pozamiejskich zapobiega nadmiernemu przyspieszaniu i hamowaniu, co przyczynia się do większej oszczędności paliwa.

7. Wybierz oszczędny silnik

W wielu przypadkach najlepszym punktem wyjścia jest wybór samochodu, który zużywa mniej paliwa. Ciężkie SUV-y i potężne reprezentacyjne limuzyny nigdy nie będą tak ekonomiczne jak mniejsze kompaktowe modele rodzinne. Optymalnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście, jest samochód, który po prostu pomieści wszystkich pasażerów i bagaż.

Ubezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeńUbezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeńMartyna Kowalska

Globalna platforma do sprawdzania historii pojazdów, carVertical, nakłania potencjalnych nabywców do sprawdzenia ogólnego stanu każdego samochodu przed zakupem. Zwykle czysta historia pojazdu mówi sama za siebie i pomoże zaoszczędzić nie tylko na paliwie, ale i na innych rzeczach.

8. Dbaj regularnie o swój samochód

Kierowcy często zapominają o tym, że stan samochodu odgrywa istotną rolę w oszczędzaniu paliwa. Części takie jak silnik, zawieszenie i układy elektryczne wpływają na zużycie paliwa. Na przykład uszkodzona sonda lambda może podwoić wydatki na paliwo. Właśnie z tego powodu regularna konserwacja samochodu powinna stać się nawykiem.

Bez względu na ceny ropy zużywanie mniejszej ilości paliwa poprawi komfort życia. Często sprowadza się to do zmiany kilku nawyków związanych z prowadzeniem i konserwacją auta, które prowadzą do oszczędności i lepszych doświadczeń związanych z jego posiadaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!