Inwestycje w drogi krajowe droższe przez inflację. Trzeba dołożyć prawie 3 mld zł

Program Budowy Dróg Krajowych został zasilony dodatkową kwotą 2,6 mld złotych, a program 100 obwodnic o 115 mln złotych – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Podniesienie limitu finansowego ma związek z inflacją, a konkretnie z rosnącymi kosztami realizacji inwestycji drogowych. 

Inwestycje w drogi krajowe droższe przez inflację. Trzeba dołożyć prawie 3 mld zł
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 maja 2022

Budowa dróg coraz droższa

Nikt nie ma wątpliwości, że w dobie galopującej inflacji, drożeją nie tylko dobra konsumpcyjne, usługi, czy paliwa. Obecna sytuacja spowodowana wzrostem cen surowców, materiałów, a także kosztów pracy uderza także w ważne inwestycje drogowe, w tym budowę i przebudowę dróg krajowych, oraz obiecanych przez rząd obwodnic. 

Lista najważniejszych dróg, jakie powstaną w 2022 roku (LISTA)Lista najważniejszych dróg, jakie powstaną w 2022 roku (LISTA)Michał Górecki

Inflacja a inwestycje drogowe

Z tego powodu rząd musiał zwiększyć finansowanie programów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Podwyżka limitów nominalnie wyniosła niemal 3 mld złotych. Procentowo, mowa jest o wprowadzeniu mechanizmu waloryzacji na wszystkich kontraktach zawartych na realizację inwestycji w trasy krajowe na poziomie do 10 procent – wynika z informacji przedstawionej przez resort infrastruktury. 

Ministerstwo Infrastruktury ma świadomość rosnących cen, dlatego limit waloryzacji kontraktów na drogach krajowych zawieranych od początku tego roku został podwojony i wynosi obecnie 10 proc. wartości kontraktu. Wcześniej było to maksymalnie 5 proc” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Czy inflacja opóźni drogowe inwestycje?

W ocenie resortu odpowiedzialnego za drogi, wyższy limit waloryzacji wpłynie na odbudowę stabilizacji rynku budowlanego i pozytywnie przełoży się na tempo budowy dróg w ramach wymienionych programów. To oznacza, że zagrożenie dla ciągłości prac budowlanych zostało, póki co, oddalone. 

Przypomnijmy, w 2019 roku wprowadzono mechanizm waloryzacji budżetów inwestycji drogowych, który ma odzwierciedlać bieżąca sytuację rynkową. Brane są pod uwagi nie tylko wskaźniki waloryzacyjne GUS, ale także takie zmienne jak ceny paliwa, asfaltu, kruszywa, cementu i stali.

Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Michał Górecki


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!