Fundusz rozwoju przewozów autobusowych – więcej pieniędzy na lokalne linie
Cztery województwa otrzymały blisko 74 mln złotych na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Chodzi o pieniądze pochodzące z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
- Mikołaj Frączak
- /
- 26 maja 2022
Problemy z lokalnym transportem osobowym
Wielu powiatach oraz gminach zauważono, że w porównaniu do sytuacji sprzed 20, czy 30 lat dramatycznie spadła dostępność komunikacyjna niektórych terenów. Linie obsługiwane niegdyś przez PKS, kiedyś przebiegały niemal przez każdą miejscowość. Dziś dostanie się do miasta powiatowego czy wojewódzkiego publicznym transportem, z wielu miejsc jest praktycznie niemożliwe.
Taka sytuacja powoduje m.in. problemy z dojazdami do szkół oraz zakładów pracy. Pośrednio także na ceny nieruchomości, i ogólną ocenę atrakcyjności danej gminy, lub jej części.
Co to jest fundusz szerokopasmowy? Koniec powolnego internetu?Mikołaj Frączak
Czym jest Fundusz rozwoju przewozów autobusowych?
Z tego powodu powstała idea Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Ostatnio znowelizowana została ustawa, która reguluje działanie tego mechanizmu. Zdecydowano, że niezaangażowane środki w danym regionie będą przesuwane do tych województw, w których kwota przyznana przez państwo okazała się niewystarczająca.
Jak wyjaśnił wiceminister infrastruktury Rafał Weber, „Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wspiera samorządy w odtwarzaniu i tworzeniu nowych linii autobusowych. Fundusz jest pierwszym narzędziem pomocy finansowej, umożliwiającym przywracanie połączeń w wielu regionach Polski, a tym samym skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym”
Już wiadomo, że pieniędzy na dopłaty do autobusowych linii lokalnych zabrakło w województwach: mazowieckim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. To właśnie te regiony mogą liczyć na solidny zastrzyk na realizację kolejnych lokalnych projektów.
Więcej lokalnych połączeń autobusowych
Wspomniana wcześniej nowelizacja pozwoliła na zwiększenie puli środków na lokalny transport autobusowy dla czterech regionów. W ten sposób do woj. pomorskiego trafi16,3 mln zł, do woj. śląskiego 15,5 mln, na Mazowsze 28,4 mln, a do podkarpackich samorządów 13,6 mln zł.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.