Mama 4 plus. Czym jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Celem rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w ramach programu „Mama 4+” jest przede wszystkim wsparcie dla matek, które z uwagi na wychowywanie większej liczby dzieci, rezygnowały z kariery, lub nie były w stanie zgromadzić wystarczającego stażu choćby do minimalnej emerytury. Jak pomaga im państwo?

Mama 4 plus. Czym jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 maja 2022

Co to jest Mama 4 plus?

W dobie problemów demograficznych państwo koncentruje część swojej uwagi na różnego rodzaju programach wspierających rodziców, szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych. Stąd m.in. rosnąca liczba żłobków, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy popularne programy Rodzina 500+, czy „Dobry Start”. 

W ostatnim czasie, na pewne wsparcie mogą liczyć matki, które poświęciły swoją karierę zawodową i gromadzenie niezbędnego stażu na emeryturę wychowując czwórkę, czy większą liczbę dzieci. Z myślą o nich powstał w 2019 roku program „Mama 4+”. Jak powiedziała niedawno minister rodziny Marlena Maląg „Wprowadzenie programu „Mama 4+” to przejaw solidarności społecznej i docenienie trudu rodzicielstwa. Docenienie wkładu w budowanie przyszłości naszego kraju”.

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Będzie wyrównanie od 01.2022Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Będzie wyrównanie od 01.2022Martyna Kowalska


Jak działa program Mama 4 plus?

Mama 4 plus to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Przysługuje ono w wysokości minimalnego świadczenia emerytalnego. Jak się okazuje, w naszym kraju żyją dziesiątki tysięcy seniorek, które z uwagi na opiekę nad liczną gromadką dzieci nie były w stanie kontynuować pracy, a także osiągnąć odpowiedniego staży, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił im choćby minimalną emeryturę. W takich sytuacjach, matki posiadające co najmniej czwórkę dzieci, mogą liczyć na wsparcie państwa podczas jesieni życia.

Ile osób korzysta z programu Mama 4 plus?

Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymuje dziś ponad 71 tysięcy osób. Największa grupa beneficjentów programu „Mama 4+” mieszka w województwie śląskim – ponad 7,5 tysiąca. Nieco mniej jest w województwie wielkopolskim 7,1 tys. oraz małopolskim 6,2 tys. Łącznie na ten cel państwo przeznaczyło 1,4 mld złotych. 

Masz konto lub subkonto w ZUS? Będzie potężna waloryzacjaMasz konto lub subkonto w ZUS? Będzie potężna waloryzacjaMartyna Kowalska

Czy w ramach programu „Mama 4+” przysługuje trzynastka i czternastka?

Tak. Zgodnie z prawem wprowadzającym tzw. trzynastą oraz czternastą emeryturę, dodatkowy bonus dla świadczeniobiorców należy się także osobom pobierającym wsparcie związane z rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!