Mieszkanie bez wkładu własnego - wystartowało. Co musisz wiedzieć o programie?

26 maja 2022 roku weszło w życie rozwiązanie, które ma pomóc w realizacji marzenia o własnym mieszkaniu. Mowa o programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, czyli wsparciu dla osób, które nie mają oszczędności na wkład finansowy w zakup nieruchomości. Co musisz wiedzieć o programie? 

Mieszkanie bez wkładu własnego - wystartowało. Co musisz wiedzieć o programie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 maja 2022

Mieszkanie bez wkładu własnego 

Wraz z wejściem w życie ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wiele osób, które nie mają wkładu własnego, potrzebnego do realizacji marzeń o własnych czterech kątach, będą miały możliwość zaciągnięcia kredytu dzięki pomocy państwa. Ważne jednak by beneficjenci tego programu byli w stanie spłacać kredyt. Z tego powodu, warunek posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej nadal jest wymagany.

Kredyt hipoteczny — z wkładem własnym czy bez niego?Kredyt hipoteczny — z wkładem własnym czy bez niego?Rafał Stępniewski

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy – o co chodzi?

Ustawa mówi wprost – Bank Gospodarstwa Krajowego stanie się gwarantem wkładu własnego na poziomie od 10 do 20 procent. Maksymalnie mówimy o kwocie 100 tysięcy złotych. Sam kredyt musi być zaciągnięty na okres nie krótszy niż 15 lat. 

Kredytobiorca spłacając kredyt będzie objęty także pomocą państwa za każdym razem, kiedy jego rodzina się powiększy. Mowa o mechanizmie spłat rodzinnych w wysokości 20 tysięcy złotych w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka. W przypadku kolejny pociech mowa już o każdorazowym wsparciu na poziomie 60 tysięcy złotych. 

Mieszkanie bez wkładu własnego jeszcze atrakcyjniejsze?

Mimo że ustawa o gwarantowanym kredycie hipotecznym dopiero wchodzi w życie, Ministerstwo Rozwoju i Technologii już teraz zastanawia się nad kolejnymi ułatwieniami. Chodzi m.in. o zwiększenie limitu ceny metra kwadratowego nabywanego w ramach programu. Obecnie to 1,3 wartości wskaźnika odtworzeniowego dla rynku pierwotnego i 1,2 dla wtórnego. Więcej na temat planowanego już teraz „liftingu” programu pisaliśmy w tym artykule

Mieszkanie bez wkładu własnego – z programu skorzysta więcej osóbMieszkanie bez wkładu własnego – z programu skorzysta więcej osóbMartyna Kowalska

Ile rodzin skorzysta z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że każdego roku w ramach tego programu może zostać podpisanych nawet do 60 tysięcy umów kredytów hipotecznych. Resort zakłada, że program jest również atrakcyjny dla banków, a zatem większość z nich wprowadzi ten instrument do swojej oferty. W końcu gwarantem „brakującego” wkładu własnego jest sam Bank Gospodarstwa Krajowego. 

MRiT zwraca uwagę, że „decyzję o udzieleniu kredytu i zabezpieczeniu go gwarancją BGK podejmować będzie bank, który udziela bezpośrednio kredytu. Oznacza to, że klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją oraz spłatą rodzinną zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym”. To oznacza, że aby skorzystać z programu nie musimy wybierać się do żadnej innej instytucji czy wysyłać wnioski do BGK. Wszystko powinno się dziać na miejscu, w banku, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!