fb

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plus

Nienależne świadczenie 500+ trzeba zwrócić – informuje ZUS i zaznacza, że w związku z tym niektórzy Ukraińcy, którzy przybyli do Polski będą musieli zwrócić pomoc udzielaną na dziecko. W jakim przypadku mówimy o nienależnym świadczeniu?

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plus
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 maja 2022

Kiedy Ukrainiec musi zwrócić 500+? 

Każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski 24 lutego 2022 w związku z toczącą się wojną, a następnie wyjechał z Polski na czas dłuższy niż jeden miesiąc, traci prawo do legalnego pobytu w naszym kraju. Tym samym traci także prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus.

Mowa zatem o sytuacji, w której obywatel Ukrainy po przyjeździe do Polski dopełnił wszelkich formalności, by otrzymać świadczenie 500+ jednak po pewnym czasie wyjechał do innego kraju np. do pracy w Norwegii. To samo dotyczy sytuacji, w której taka osoba powróciła z jakichś powodów do swojego kraju. 

ZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówMartyna Kowalska

Kiedy ustaje prawo do świadczenia 500 plus?

Zgodnie z przepisami prawo do świadczenia wychowawczego 50 plus nie przysługuje od miesiąca następującego po tym, w którym beneficjent programu wyjechał z Polski. 

Co zrobić kiedy otrzymaliśmy nienależne 500 plus?

Jeśli mimo wszystko świadczenie zostało wypłacone później i w myśl przepisów jest świadczeniem nienależnym, musi być ono zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Pieniądze należy przesłać do ZUS na numer rachunku bankowego: 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017. 

Jeżeli przelew jest wykonywany z zagranicznego konta, np. z ukraińskiego, przed numerem wskazanego przed chwilą rachunku należy wstawić prefiks „PL” (czyli PL 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017). 

Z kolei w tytule operacji należy podać swoje imię i nazwisko, numer sprawy, a także dopisek „500”.

Źródło: https://www.zus.pl/-/nienależne-świadczenie-500-trzeba-zwrócić-do-zus?redirect=%2F

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!