ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plus

Nienależne świadczenie 500+ trzeba zwrócić – informuje ZUS i zaznacza, że w związku z tym niektórzy Ukraińcy, którzy przybyli do Polski będą musieli zwrócić pomoc udzielaną na dziecko. W jakim przypadku mówimy o nienależnym świadczeniu?

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plus
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 maja 2022

Kiedy Ukrainiec musi zwrócić 500+? 

Każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski 24 lutego 2022 w związku z toczącą się wojną, a następnie wyjechał z Polski na czas dłuższy niż jeden miesiąc, traci prawo do legalnego pobytu w naszym kraju. Tym samym traci także prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus.

Mowa zatem o sytuacji, w której obywatel Ukrainy po przyjeździe do Polski dopełnił wszelkich formalności, by otrzymać świadczenie 500+ jednak po pewnym czasie wyjechał do innego kraju np. do pracy w Norwegii. To samo dotyczy sytuacji, w której taka osoba powróciła z jakichś powodów do swojego kraju. 

ZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówMartyna Kowalska

Kiedy ustaje prawo do świadczenia 500 plus?

Zgodnie z przepisami prawo do świadczenia wychowawczego 50 plus nie przysługuje od miesiąca następującego po tym, w którym beneficjent programu wyjechał z Polski. 

Co zrobić kiedy otrzymaliśmy nienależne 500 plus?

Jeśli mimo wszystko świadczenie zostało wypłacone później i w myśl przepisów jest świadczeniem nienależnym, musi być ono zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Pieniądze należy przesłać do ZUS na numer rachunku bankowego: 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017. 

Jeżeli przelew jest wykonywany z zagranicznego konta, np. z ukraińskiego, przed numerem wskazanego przed chwilą rachunku należy wstawić prefiks „PL” (czyli PL 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017). 

Z kolei w tytule operacji należy podać swoje imię i nazwisko, numer sprawy, a także dopisek „500”.

Źródło: https://www.zus.pl/-/nienależne-świadczenie-500-trzeba-zwrócić-do-zus?redirect=%2F

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!