Rusza nowy okres wypłat 500+. Kiedy przelewy?

Od czerwca wypłatą wszystkich świadczeń wychowawczych 500+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź nowe terminy płatności. Jest ich dziesięć.

Rusza nowy okres wypłat 500+. Kiedy przelewy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 czerwca 2022

10 terminów płatności

Każdy rodzic będzie mieć przypisany stały dzień płatności w miesiącu. Będzie to: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 albo 22 dzień miesiąca.

- Środki z 500+ powinny znaleźć się na koncie bankowym rodzica najpóźniej w wyznaczonym dla niego terminie płatności. Jeśli wypada w dzień wolny od pracy, to ZUS przeleje pieniądze wcześniej – ostatniego dnia roboczego przed tym terminem — przekazuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Jeden stały termin

Raz ustalony dzień płatności będzie obowiązywał przez cały okres, na który ZUS przyznał świadczenie.

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusMartyna Kowalska

- Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakład przyzna 500+ już w trakcie trwającego okresu świadczeniowego. W takim przypadku pierwszą wypłatę prześle najszybciej jak to możliwe. Termin drugiego przelewu może być inny, ale od niego dzień płatności będzie już stały — dodaje Małgorzata Korba, wyjaśniając, że przydział terminu płatności odbywa się automatycznie, według zasady równomiernego obciążenia wszystkich dni wypłat.

Swój termin płatności rodzic może sprawdzić w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy wejść w szczegóły złożonego wniosku o 500+, wybrać dziecko i zajrzeć do zakładki „wypłaty i zwroty”.

- ZUS przypomina, że wniosek o 500+ na bieżący okres wypłat warto złożyć do końca czerwca. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało już od tego miesiąca. W całym kraju rodzice złożyli na bieżący okres świadczeniowy wnioski o 500+ na ponad 6,5 mln dzieci. Obecny okres wypłat trwa od czerwca tego roku do maja 2023 roku - zaznacza rzeczniczka z lubelskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!