Pieniądze na zalesianie. Jak je zdobyć?

1 czerwca 2022 roku rozpoczęto nabór wniosków o pieniądze na zalesianie oraz tworzenie terenów zalesionych. Środki pochodzą z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020). Nowością jest możliwość tworzenia zadrzewień śródpolnych. O co chodzi? Jak sięgnąć po pieniądze?

Pieniądze na zalesianie. Jak je zdobyć?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 czerwca 2022

Do kiedy nabór środków na zalesianie?

Wnioski o dofinansowanie zalesień można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 1 sierpnia 2022. Czasu nie jest zbyt wiele, ale instytucja postarała się o pewne ułatwienia. Dokumenty można bowiem składać nie tylko osobiście, ale także za pośrednictwem internetu przez ePUAP, eWniosekPlus, a także przez Pocztę Polską.

Liczysz na dotację z ARiMR? Nie na każdy zakup dostaniesz pieniądzeLiczysz na dotację z ARiMR? Nie na każdy zakup dostaniesz pieniądzeMikołaj Frączak

Kto może otrzymać pieniądze na zalesianie?

W tym przypadku wsparcie z PROW należy się rolnikom. Zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym, czy grupom). Ważne, aby byli oni właścicielami lub współwłaścicielami terenów, które mają zostać przeznaczone na zalesienie lub zadrzewienie. 

Z pieniędzy mogą skorzystać także jednostki samorządu terytorialnego, a także ich jednostki organizacyjne. Nie ma znaczenia czy mówimy o gminie, powiecie, czy województwie. Każda JST dowolnego szczebla może starać się o finansowanie. 

Na jakiej działce można posadzić las?

ARiMR wyjaśnia, że „działka, na której ma być posadzony las, musi mieć od 0,1 do 40 ha, a także szerokość większą niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość pasa ziemi nie ma znaczenia. Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy bezwzględnie dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia”.

Co do zasady mówimy o terenach znajdujących się poza obszarami takimi jak parki, narodowe, krajobrazowe, otuliny takich parków czy obszary Natura 2000. 

Ile sadzonek na 1 hektar gruntu? 

Przyjmuje się, że liczba sadzonek na jeden hektar gruntu zależy od gatunków drzew, jakie mają być posadzone. W przypadku świerka jest to np. 3-5 tys. sztuk, z kolei buka 6-8 tys. 

Pieniądze na zadrzewienia w formie szpalerów

Istnieje także możliwość otrzymania dofinansowania na zadrzewienia w formie szpalerów drzew albo krzewów. W tym przypadku warunkiem jest posiadanie gruntów ornych o powierzchni od 0,1 do 0,5 ha i szerokości o 4 do 20 metrów. 

Jaka forma pomocy na zalesianie lub zadrzewianie

Wsparcie ma charakter jednorazowej płatności wypłacanej w formie ryczałtu. Ma ona być formą rekompensaty kosztów związanych z zalesieniem lub zadrzewieniem, a także zabezpieczenia takiego miejsca. Płatności są uzależnione od różnych czynników takich jak rodzaj gruntów, gatunki drzew, nachylenie terenu itd. ARiMR podaje, że wysokość takiej pomocy zawiera się w przedziale od 8,3 tys. do 12,3 tys złotych za jeden hektar. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!