Inflacja wystrzeliła. 13,9% to odczyt niewidziany od ćwierćwiecza!

13,9% — z taką inflacją rok do roku mieliśmy do czynienia w maju, wynika z szybkiego szacunku wskaźnika cen i usług za maj 2022 r. Dane opublikował we wtorek (31.05) Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy odczyt od ćwierćwiecza, czyli czasów, kiedy wzrost cen był jednym z najpoważniejszych problemów gospodarczych w kraju.

Inflacja wystrzeliła. 13,9% to odczyt niewidziany od ćwierćwiecza!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2022

Inflacja – maj 2022

Według szybkiego szacunku inflacji, czyli danych wstępnych publikowanych co miesiąc przez GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrosły aż o 13,9%. W porównaniu do kwietnia inflacja w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,7%. 

Co drożeje najszybciej?

Według danych zebranych przez statystyków z GUS najdynamiczniejszy wzrost cen w maju 2022 dotyczył paliw do prywatnych środków transportu – aż 35,4% r/r. 

Źle wygląda także dynamika cen nośników energii, które wzrosły w ciągu ostatniego roku o 31,4%.

Żywność i napoje alkoholowe podrożały w skali roku o 13,5%, czyli wynik w tym przypadku jest nieco niższy od średniej krajowej. Z resztą podobną tendencję obserwowaliśmy także w poprzednich miesiącach.

Kiedy szczyt inflacji 2022?

Analitycy są podzieleni co do wyznaczenia terminu możliwego szczytu inflacji. Część z nich twierdzi, że będzie to tegoroczne lato, inni upatrują jesieni, jako potencjalnego szczytu panującej drożyzny. Sytuacja powinna się uspokoić najwcześniej na początku 2023 roku – oceniają. 

Większość ekonomistów pytanych o wartość inflacji w szczycie wskazuje, że będzie to kilkanaście procent. Przekroczenie poziomu 20%, choć jest prawdopodobne, pojawia się jedynie w nielicznych prognozach.

Czy wzrosną raty kredytów? 

W tej sytuacji nikt nie ma wątpliwości, że Rada Polityki Pieniężnej nie zakończy cyklu podwyżek stóp procentowych, a to przełoży się po raz kolejny na wzrost miesięcznych rat kredytów w złotych.

M.in z tego powodu rząd zapowiada pewne zmiany prawne, które mogłyby wejść w życie w 2023 roku. Mowa m.in. o zastąpieniu wskaźnika WIBOR innym instrumentem, który powinien złagodzić nieco szok wywołany serią podwyżek stóp procentowych.

Rząd zapowiedział także kilka dni temu przedłużenie obowiązującej tarczy antyinflacyjnej, która w założeniu łagodzi wzrosty cen artykułów spożywczych, paliw i energii poprzez obniżkę podatków takich jak VAT czy akcyza.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Do kiedy?Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Do kiedy?Monika Świetlińska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!