Inflacja wystrzeliła. 13,9% to odczyt niewidziany od ćwierćwiecza!

13,9% — z taką inflacją rok do roku mieliśmy do czynienia w maju, wynika z szybkiego szacunku wskaźnika cen i usług za maj 2022 r. Dane opublikował we wtorek (31.05) Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy odczyt od ćwierćwiecza, czyli czasów, kiedy wzrost cen był jednym z najpoważniejszych problemów gospodarczych w kraju.

Inflacja wystrzeliła. 13,9% to odczyt niewidziany od ćwierćwiecza!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2022

Inflacja – maj 2022

Według szybkiego szacunku inflacji, czyli danych wstępnych publikowanych co miesiąc przez GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrosły aż o 13,9%. W porównaniu do kwietnia inflacja w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,7%. 

Co drożeje najszybciej?

Według danych zebranych przez statystyków z GUS najdynamiczniejszy wzrost cen w maju 2022 dotyczył paliw do prywatnych środków transportu – aż 35,4% r/r. 

Źle wygląda także dynamika cen nośników energii, które wzrosły w ciągu ostatniego roku o 31,4%.

Żywność i napoje alkoholowe podrożały w skali roku o 13,5%, czyli wynik w tym przypadku jest nieco niższy od średniej krajowej. Z resztą podobną tendencję obserwowaliśmy także w poprzednich miesiącach.

Kiedy szczyt inflacji 2022?

Analitycy są podzieleni co do wyznaczenia terminu możliwego szczytu inflacji. Część z nich twierdzi, że będzie to tegoroczne lato, inni upatrują jesieni, jako potencjalnego szczytu panującej drożyzny. Sytuacja powinna się uspokoić najwcześniej na początku 2023 roku – oceniają. 

Większość ekonomistów pytanych o wartość inflacji w szczycie wskazuje, że będzie to kilkanaście procent. Przekroczenie poziomu 20%, choć jest prawdopodobne, pojawia się jedynie w nielicznych prognozach.

Czy wzrosną raty kredytów? 

W tej sytuacji nikt nie ma wątpliwości, że Rada Polityki Pieniężnej nie zakończy cyklu podwyżek stóp procentowych, a to przełoży się po raz kolejny na wzrost miesięcznych rat kredytów w złotych.

M.in z tego powodu rząd zapowiada pewne zmiany prawne, które mogłyby wejść w życie w 2023 roku. Mowa m.in. o zastąpieniu wskaźnika WIBOR innym instrumentem, który powinien złagodzić nieco szok wywołany serią podwyżek stóp procentowych.

Rząd zapowiedział także kilka dni temu przedłużenie obowiązującej tarczy antyinflacyjnej, która w założeniu łagodzi wzrosty cen artykułów spożywczych, paliw i energii poprzez obniżkę podatków takich jak VAT czy akcyza.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Do kiedy?Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Do kiedy?Monika Świetlińska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!