Kredyt hipoteczny - z wkładem własnym czy bez niego?

Zakup nieruchomości to zawsze dość problematyczna kwestia. Mowa nie tylko o samych formalnościach, ale przede wszystkim o dużych kosztach, których często nie jesteśmy w stanie ponieść. Jednym z rozwiązań jest wzięcie kredytu hipotecznego. Dlaczego banki oczekują od nas wkładu własnego? Czy możliwe jest wzięcie kredytu hipotecznego bez własnego wkładu? Czy zakup mieszkania na kredyt bez wkładu własnego jest możliwy? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Kredyt hipoteczny - z wkładem własnym czy bez niego?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 26 maja 2022

Dlaczego banki oczekują od nas wkładu własnego?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, warto w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, dlaczego bankom zależy na wkładzie własnym klienta. W praktyce jest to nic innego jak udział kredytobiorcy w inwestycji, która jest finansowana przez bank. Okazuje się, że minimalna wysokość zależy od tego, jakie wymagania mają banki. Obecnie za docelowy poziom zabezpieczenia uznaje się 20% wartości. Należy w tym miejscu podkreślić, że jest to jedynie wartość minimalna — nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona wyższa. Im większy jest wkład własny, tym niższa będzie kwota wziętego kredytu. Decydując się zatem na nowe mieszkanie na kredyt, np. na obido, najlepiej uzbierać odpowiednią kwotę, która będzie wcześniej wspominanym wkładem własnym. 

Czy możliwe jest wzięcie kredytu hipotecznego bez własnego wkładu?

Obecnie istnieje możliwość zakupu nieruchomości bez wkładu własnego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało program, który w sposób szczególny skierowany jest dla osób, które mają wystarczającą ilość środków, aby spłacić kredyt, jednakże nie posiadają pieniędzy na wymagany wkład własny. W ten sposób likwidowana jest bariera braku środków na wkład własny, który dotychczas był wymagany, jednocześnie okazywał się często wysoce problematyczny. Możliwe jest uzyskanie kredytu o 100% wartości danej nieruchomości, ale tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednią zdolność do spłaty takiego zobowiązania. 

Czy zakup mieszkania na kredyt bez wkładu własnego jest możliwy?

Tak jak wspominaliśmy — jest to możliwe. Obywatele mogą ubiegać się o gwarancję do 100 000 zł od rządu. Jest to sposób jedynie na zastąpienie lub uzupełnienie wkładu własnego, który będzie trzeba zwrócić w przyszłości. W praktyce oznacza to, że będzie można wziąć kredyt na pełną kwotę, która jest potrzebna do zakupu mieszkania. Wprowadzenie takiego programu to rozwiązanie, które umożliwi zakup nieruchomości Polakom, którzy co prawda mają stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenia, jednakże nie są w stanie uzbierać w krótkim czasie wymaganego wkładu. Często jest to utrudnione przede wszystkim tym, że ceny mieszkań dynamicznie wzrastają, co niekiedy może okazać się wysoce problematyczne. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który kredyt hipoteczny jest bardziej optymalny. Jest to zależne przede wszystkim od tego, jakimi wolnymi środkami dysponujemy. W większości przypadków wkład własny nie stanowi większego problemu, jednakże niekiedy uzbieranie takiej kwoty może być utrudnione ze względu na inflację i drożejące nieruchomości.

Jeśli szukasz nowego mieszkania na kredyt lub za gotówkę, dobrym wyborem będzie m.in. inwestycja Grzybowska 37.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!