Podwyżki dla nauczycieli. Samorządy dostaną zastrzyk finansowy

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymały już informację od ministra finansów o dodatkowych kwotach jakie trafią na ich konta w części subwencji ogólnej na 2022 rok. Finansowy zastrzyk dla miast, gmin i powiatów wiąże się z realizacją podwyżek dla nauczycieli, które formalnie ruszyły od 1 maja 2022 roku. 

Podwyżki dla nauczycieli. Samorządy dostaną zastrzyk finansowy
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2022

Więcej pieniędzy dla samorządów. Dodatkowa pula pójdzie na konta nauczycieli

Podwyżki już są, pieniądze dla samorządów dopiero nadchodzą. Ministerstwo Finansów poinformowało, że samorządy otrzymają więcej pieniędzy. Mowa o środkach przekazywanych w ramach części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022. 

To oznacza, że w budżecie państwa już zabezpieczono środki na podwyżki dla nauczycieli, które obowiązują od pierwszego maja b.r. Dzięki tej informacji, jednostki samorządu terytorialnego takie jak gminy, miasta, powiaty, mogą mieć pewność, że nie zabraknie pieniędzy na wyższe pensje dla nauczycieli do końca roku.

Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawPłaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawMichał Górecki


Ile kosztuje podwyżka dla nauczycieli

W dobie systematycznego wzrostu średniego wynagrodzenia w gospodarce oraz galopującą inflacją, podwyżki dla nauczycieli są koniecznością. Wiadomo już, że na rachunki bankowe należące do jednostek samorządu terytorialnego trafi łącznie 1,6 mld złotych.

Wiadomo też, że nie będzie to jeden zastrzyk finansowy w ramach uzupełnienia oświatowej części subwencji ogólnej. Resort finansów poinformował, że środki te będą przelane na samorządowe konta w siedmiu miesięcznych ratach. Konkretne daty tych operacji mają uwzględniać termin wypłaty wynagrodzeń dla pracowników oświaty.

Pieniądze na podwyżki za maj i czerwiec już na kontach JST

Ministerstwo Finansów przyznało również, że 25 maja 2022 roku, na rachunki bankowej jednostek samorządu terytorialnego ruszyły przelewy raty za maj oraz czerwiec. Tylko w przypadku tych dwóch miesięcy mowa o łącznej kwocie 416 mln złotych. To oznacza, że miesięczny koszt podwyżki to około 208 mln złotych.

Faktycznie, kolejne, równe raty będą opiewały łącznie na taką właśnie kwotę. Przelewy na konta samorządów mają być dokonywane do 25. dnia każdego miesiąca w 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!