Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obaw

W 2023 roku płaca minimalna może wzrosnąć nawet dwa razy, docelowo do 3500 złotych – informuje Konfederacja Lewiatan. W ocenie pracodawców podnoszenie najniższego wynagrodzenia w takiej skali może doprowadzić do dalszego i niekontrolowanego wzrostu inflacji. 

Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obaw
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 maja 2022

Ile wyniesie płaca minimalna w 2023 roku? 

Jak poinformowała Konfederacja Lewiatan, w przyszłym roku wchodzą w grę aż dwie podwyżki płacy minimalnej. Najpierw do poziomu 3.350 złotych od 1 stycznia. Po pół roku parametr ten będzie jeszcze raz podniesiony do 3.500 złotych. Warto zaznaczyć, że płaca minimalna w 2022 roku wynosi 3.010 złotych. 

W ocenie Konfederacji Lewiatan, zdecydowanie wyższy od ustalonego w ustawie wzrostu płacy minimalnej oraz wskaźnika waloryzacji rent i emerytur może spowodować dalszy i niekontrolowany wzrost inflacji. 

Pracodawcy boją się skutków podniesienia płacy minimalnej

W niedawnym komunikacie zrzeszająca pracodawców Konfederacja Lewiatan zaapelowała o „wyważone stanowisko” zarówno stronę rządową, jak i przedstawicieli związków zawodowych. 

Przypomnijmy, to właśnie podczas obrad komisji trójstronnej, na którą składają się przedstawiciele rządu, związkowców i biznesu dyskutowane będą w najbliższych miesiącach możliwe scenariusze dla podwyżki płacy minimalnej. 

Ostrożnie podchodzimy do podwyższenia wynagrodzeń w warunkach realnego zagrożenia dalszym wzrostem inflacji, która niszczy gospodarkę i oznacza duże koszty społeczne” – powiedział cytowany we wspomnianym komunikacie prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Mikołaj Frączak

Jak zmieniała się płaca minimalna w Polsce?

W ostatnich latach mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem płacy minimalnej w Polsce. Dość powiedzieć, że w latach 2015-2022 najniższa pensja wzrosła o… 72%. Nominalnie mówimy o kwocie 1.260 zł z poziomu 1750 zł w 2015 roku do 3.010 zł w 2022 roku. Pracodawcy zwracają uwagę, że w tym samym, czasie przeciętne wynagrodzenie liczone przez GUS dla całej gospodarki wzrosło o 54,5%.

Ile osób w Polsce pobiera najniższą krajową?

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, pracodawcy z Lewiatana zwracają uwagę, że obecnie wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę, odsetek osób zarabiających najniższą krajową wyniósł 13,6%.

Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Monika Świetlińska

Najniższa krajowa a inflacja

Badania wskazują, że wzrost pensji minimalnej, choć jest pozytywnym zjawiskiem dla wielu pracowników, może skutkować trudniejszym znalezieniem pracy przez najsłabsze grupy oraz młodzież wchodzącą na rynek zatrudnienia. Warto pamiętać, że koszty pracy w Polsce nadal są relatywnie wysokie, co dodatkowo zniechęca pracodawców do zwiększania zatrudnienia w firmie. 

Eksperci zwracają uwagę, że wyraźne podnoszenie płacy minimalnej ma charakter proinflacyjny, co wynika z praw, jakimi rządzi się makroekonomia. „Wzrost płacy minimalnej pośrednio poprzez presję płacową przyczynia się do wzrostu poziomu wynagrodzeń również osób zarabiających powyżej pensji minimalnej, co w przypadku obecnego i prognozowanego wzrostu kosztów pracy będzie czynnikiem sprzyjającym spirali płacowo – cenowej, która już w tej chwili jest widoczna w  przedsiębiorstwach” – ocenia Konfederacja Lewiatan. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!