Zielone Świątki 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Zielone Świątki obchodzone przez chrześcijan jako Zesłanie Ducha Świętego, a dokładnie pierwszy ich dzień, jest świętem ustawowo wolnym od pracy. Co prawda większość z nas, nie odczuje go w swoich planach urlopowych, bowiem wypada ono zawsze w niedzielę. Obecność tego święta w kalendarzu powoduje jednak konkretne ograniczenia dla kierowców samochodów ciężarowych. Jakie? Wyjaśniamy

Zielone Świątki 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 maja 2022

Zakaz jazdy samochodów ciężarowych 5 czerwca 2022

Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki to święto ruchome. Wypada ono zawsze w niedzielę, ale w różnych terminach. W 2022 roku obchodzone jest ono 5 czerwca. Tego dnia, na polskie drogi wyjedzie zdecydowanie mniej ciężarówek. To z kolei oznacza logistyczne wyzwanie dla firm transportowych, bowiem z rozporządzenia ministra infrastruktury wynikają konkretne ograniczenia. 

Ograniczenia w dni poprzedzające dni wolne od pracy

Warto przy tym pamiętać o jednej zasadzie. Ograniczenia związane z transportem drogowym będą obowiązywały także dzień wcześniej tj. w sobotę 4 czerwca 2022 roku. W rozporządzeniu ministra infrastruktury przewidziano bowiem przepisy obejmujące także dzień poprzedzający święta.

Z tego powodu 4 czerwca 2022 pojazdy oraz zespoły pojazdów powyżej 12 ton, nie będą mogły wyjechać na polskie drogi między godziną 18:00 a 22:00 

Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadza kontrole dronamiInspekcja Transportu Drogowego przeprowadza kontrole dronamiMikołaj Frączak

Dzień ustawowo wolny od pracy – ograniczenia ruchu ciężarówek

Z kolei 5 czerwca transport tirem nie będzie możliwy między godziną 8:00 rano a 22:00. To oznacza, że trzeba liczyć się z pewnymi problemami w logistyce. Warto jednak pamiętać, że część firm transportowych nie odczuje tych ograniczeń dzięki pewnym wyjątkom, które zostały wymienione we wspomnianym rozporządzeniu. 

Transport samochodem ciężarowym w święta – wyjątki

Zakazy nie dotyczą oczywiście pojazdów, które biorą udział w akcjach ratowniczych. Ta sama zasada obejmuje transport humanitarny. To oznacza, że samochód z darami dla pogrążonej w wojnie Ukrainy, będzie mógł spokojnie ruszyć w drogę. Wyjątki dotyczą również pojazdów ciężarowych, które są zaangażowane w usuwanie skutków klęsk czy awarii – mowa zatem np. o autach przewożących słupy energetyczne, które ma stanąć w miejscu powalonych przez wichurę.

W trasę bez problemów ruszyć mogą także auta ciężarowe przewożące leki, środki medyczne, zwierzęta, czy szybko psujące się artykuły.

Inną kategorią pojazdów wyłączonych z obostrzeń transportowych, są ciężarówki wykorzystywane do bezpłatnych badań medycznych np. mammobusy czy mobilne przychodnie rentgenowskie wykorzystywane w profilaktyce chorób płuc. 

Zakaz ruchu, a ciężarówki powracające z zagranicy

Taryfę ulgową mają również samochody ciężarowe, które powracają z zagranicznych tras. Muszą one jednak kończyć przejazd na terytorium RP lub mają tutaj odbiorcę ładunku. Analogiczne przepisy są stosowane do pozostałych pojazdów pow. 12 ton, które wjechały do Polski poza terminami lub godzinami obwiązywania tych przepisów. Niestety ten wyjątek obowiązuje jedynie w odległości 50 kilometrów od miejsca przekroczenia granicy Polski. 

Kierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisemKierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisemAnna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!