Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadza kontrole dronami

Informacja przez radio CB lub w popularnej aplikacji nawigacyjnej o kontroli inspektorów staje się coraz mniej skuteczna. Podobnie jak policja, również Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadza kontrolę dronami. Ostatnio na S6 w Gdańsku wpadło w ten sposób 10 kierowców, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu. 

Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadza kontrole dronami
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 października 2021

Inspekcja Transportu Drogowego z dronami

To już nie są tylko testy ograniczone np. do jednego regionu czy odcinka drogi. W ostatnim czasie inspektorzy ruszyli „nad trasy” dronami na Pomorzu oraz Dolnym Śląsku. Tylko w ostatnich dniach działania prowadzone były m.in. na drodze ekspresowej S6 oraz na autostradzie A4

Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Anna Malinowska

Kontrole na trasach na Pomorzu

Funkcjonariusze z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku przeprowadzili jedną z akcji wspólnie z gdańską policją. W tych działaniach został wykorzystany dron należący właśnie do drogówki. Bezzałogowiec obserwował zachowania kierowców ciężarówek na odcinku, na którym obowiązuje zakaz wyprzedzania dla takich pojazdów. 

Dzięki transmisji wideo z drona udało się wskazać kierowców, którzy łamali ten zakaz wpływając tym samym na płynność ruchu na trasie S6. Po identyfikacji pojazdu z drona, był on zatrzymywany nieco dalej w punkcie kontrolnym. Tylko w tym miejscu, w krótkim czasie wypisano dziesięć mandatów dla prowadzących ciężarówki. Przy okazji udało się ujawnić auto bez ubezpieczenia, a także TIR-a, którego kierowca używał tachografu po terminie okresowego badania. 

Kontrole na trasach na Dolnym Śląsku

Z kolei w środę (27.10) bardzo podobna operacja została przeprowadzona na autostradzie A4 na odcinku od zjazdu Jarosław do Legnicy. W tym przypadku aż osiemnastu kierowców ciężarówek ignorowało zakaz wyprzedzania innych samochodów. Tutaj również ujawniono dwie ciężarówki bez ważnych badań technicznych. Co więcej innych dwóch kierowców musi zapłacić mandat za naruszenie prawa związanego z czasem pracy. Zakazy wyprzedzania na autostradach

Warto pamiętać, że na polskich autostradach i drogach ekspresowych istnieją odcinki, na których bezwzględnie, samochody ciężarowe nie mogą wyprzedzać innych użytkowników dróg. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale także płynność ruchu na szczególnie popularnych trasach. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!