Miliony złotych na walkę z chwastem. „Roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt”

Na północy i południu kraju przeprowadzone zostaną działania, których celem jest usunięcie toksycznej oraz bardzo niebezpiecznej rośliny – barszczu Sosnowskiego. Może ona poważnie zaszkodzić ludziom i zwierzętom. Niestety przedsięwzięcie przeprowadzone tylko na terenie dwóch gmin będzie kosztowało miliony złotych. 

Miliony złotych na walkę z chwastem. „Roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 października 2021

Roślina niebezpieczna dla ludzi

Roślina zielna z rodziny selerowatych pochodzenia kaukaskiego. Taki opis nie budzi poczucia zagrożenia. Niestety. Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest inwazyjną i silnie toksyczną rośliną, niezwykle trudną do zwalczenia. Kontakt jej soku ze skórą powoduje bardzo poważne zmiany skórne i głębokie poparzenia. 

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Samo przebywanie w pobliżu rośliny może być niebezpieczne (za sprawą zawartych w niej olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać m.in. zawroty głowy oraz nudności). Poparzenie barszczem może prowadzić do groźnych objawów i powikłań zdrowotnych”.

GUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmoGUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmoAnna Malinowska

Miliony złotych na walkę z barszczem Sosnowskiego

Wiadomo, że w dwóch miejscach – w północnej oraz południowej Polsce przeprowadzone będą kosztowne działania, których celem jest usunięcie tej rośliny z ekosystemu. Jeden z projektów będzie przeprowadzony w gminie Debrzno (Pomorskie) w latach 2021-2023 oraz w Gminie Leżajsk (Podkarpackie). Oba projekty będą wsparte środkami pochodzącymi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego raz pieniędzmi z budżetu państwa, które przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Ile kosztuje walka z barszczem Sosnowskiego?

W przypadku gminy Leżajsk w województwie podkarpackim, walka z barszczem Sosnowskiego będzie kosztowała prawie 2,4 mln złotych. Dotacja z MFEOG to 1,7 mln, a budżetu państwa ponad 300 tys. zł. Z kolei w gminie Debrzno, gdzie partnerem akcji jest Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa z Pruszcza Gdańskiego, całkowite koszty wyniosą w przybliżeniu 1,4 mln zł. 970 tys. z MFEOG oraz 171 tys. z budżetu państwa. Tylko w tej gminie szacuje się, że barszcz Sonowskiego występuje na ponad 70 hektarach. 

Walka z inwazyjną rośliną – świadomość społeczna

W ramach obu projektów odbędą się również działania informacyjno-edukacyjne, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców tych gmin w zakresie ochrony środowiska i klimatu, a także niebezpieczeństw związanych z rozprzestrzenianiem się barszczu Sosnowskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!