fb

Miliony złotych na walkę z chwastem. „Roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt”

Na północy i południu kraju przeprowadzone zostaną działania, których celem jest usunięcie toksycznej oraz bardzo niebezpiecznej rośliny – barszczu Sosnowskiego. Może ona poważnie zaszkodzić ludziom i zwierzętom. Niestety przedsięwzięcie przeprowadzone tylko na terenie dwóch gmin będzie kosztowało miliony złotych. 

Miliony złotych na walkę z chwastem. „Roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 października 2021

Roślina niebezpieczna dla ludzi

Roślina zielna z rodziny selerowatych pochodzenia kaukaskiego. Taki opis nie budzi poczucia zagrożenia. Niestety. Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest inwazyjną i silnie toksyczną rośliną, niezwykle trudną do zwalczenia. Kontakt jej soku ze skórą powoduje bardzo poważne zmiany skórne i głębokie poparzenia. 

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Samo przebywanie w pobliżu rośliny może być niebezpieczne (za sprawą zawartych w niej olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać m.in. zawroty głowy oraz nudności). Poparzenie barszczem może prowadzić do groźnych objawów i powikłań zdrowotnych”.

GUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmoGUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmoAnna Malinowska

Miliony złotych na walkę z barszczem Sosnowskiego

Wiadomo, że w dwóch miejscach – w północnej oraz południowej Polsce przeprowadzone będą kosztowne działania, których celem jest usunięcie tej rośliny z ekosystemu. Jeden z projektów będzie przeprowadzony w gminie Debrzno (Pomorskie) w latach 2021-2023 oraz w Gminie Leżajsk (Podkarpackie). Oba projekty będą wsparte środkami pochodzącymi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego raz pieniędzmi z budżetu państwa, które przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Ile kosztuje walka z barszczem Sosnowskiego?

W przypadku gminy Leżajsk w województwie podkarpackim, walka z barszczem Sosnowskiego będzie kosztowała prawie 2,4 mln złotych. Dotacja z MFEOG to 1,7 mln, a budżetu państwa ponad 300 tys. zł. Z kolei w gminie Debrzno, gdzie partnerem akcji jest Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa z Pruszcza Gdańskiego, całkowite koszty wyniosą w przybliżeniu 1,4 mln zł. 970 tys. z MFEOG oraz 171 tys. z budżetu państwa. Tylko w tej gminie szacuje się, że barszcz Sonowskiego występuje na ponad 70 hektarach. 

Walka z inwazyjną rośliną – świadomość społeczna

W ramach obu projektów odbędą się również działania informacyjno-edukacyjne, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców tych gmin w zakresie ochrony środowiska i klimatu, a także niebezpieczeństw związanych z rozprzestrzenianiem się barszczu Sosnowskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!