fb

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?

Każdy, kto znajdzie czyjąś kartę płatniczą i zdecyduje się posłużyć nią w czasie zakupów w sklepie, musi liczyć się poważnymi konsekwencjami swojego czynu. Zgodnie z polskim prawem takie działanie jest traktowane na równi z… kradzieżą z włamaniem!

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 listopada 2021

Użycie znalezionej karty płatniczej

Zakupy w sklepie z wykorzystaniem znalezionej karty płatniczej to poważne przestępstwo zagrożone wieloletnim więzieniem. Przekonali się o tym ostatnio dwaj mieszkańcy Tarnobrzega (Podkarpackie), którzy zamiast zwrócić zgubę właścicielce, zrobili sobie zakupy na jej koszt.

Jak relacjonuje tarnobrzeska policja, w ubiegłym tygodniu mieszkanka Nowej Dęby (Podkarpackie) zawiadomiła policję, że w czasie zakupów zgubiła kartę płatniczą. Mimo szybkiego działania i zablokowania jej w banku, szybko okazało się, że z rachunku zniknęła część środków. Zostały one wydane w dwóch różnych sklepach spożywczych.

Skradziono mi telefon. Co robić?Skradziono mi telefon. Co robić?Iga Gradzka

Użycie cudzej karty a monitoring

W tym wypadku, niezwykle przydatny okazał się monitoring zainstalowany w sklepach. Funkcjonariusze dość szybko ustalili personalia mężczyzn w wieku 43 i 29 lat, którzy sięgnęli po cudzą własność. Jak informują policjanci - „starszy mężczyzna, znalazł kartę bankową i zabrał ją ze sobą. Zamiast zgłosić ten fakt odpowiednim służbom, przekazał ją swojemu koledze. Zaraz po tym, obaj wybrali się na zakupy. Młodszy mężczyzna kupił papierosy i alkohol, a rachunek uregulował kartą płatniczą mieszkanki Nowej Dęby. W kolejnym sklepie 29-latek, ponownie posłużył się nie swoją kartą i zapłacił za artykuły spożywcze. Kiedy wyszli ze sklepu, oddał kartę 43-latkowi, aby ją schował”.

W krótkim czasie udało się zatrzymać mężczyzn. Jak się okazało, obaj byli dobrze znani policji.

Co grozi za użycie cudzej karty płatniczej?

Zebrane dowody, w tym zapis sklepowego monitoringu, pozwolił śledczym postawić aż dziewięć zarzutów obu mężczyznom. Sprawcy przyznali się już do winy. Teraz za swoje działania będą musieli odpowiedzieć przed sądem. 

Prawo w Polsce w takim wypadku jest bezwzględne. Posłużenie się znalezioną kartą płatniczą należącą do innej osoby jest traktowane dokładnie tak samo jak… kradzież z włamaniem! To oznacza, że obu mężczyznom grozi kara od roku do 10 lat więzienia!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!