Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?

Każdy, kto znajdzie czyjąś kartę płatniczą i zdecyduje się posłużyć nią w czasie zakupów w sklepie, musi liczyć się poważnymi konsekwencjami swojego czynu. Zgodnie z polskim prawem takie działanie jest traktowane na równi z… kradzieżą z włamaniem!

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 listopada 2021

Użycie znalezionej karty płatniczej

Zakupy w sklepie z wykorzystaniem znalezionej karty płatniczej to poważne przestępstwo zagrożone wieloletnim więzieniem. Przekonali się o tym ostatnio dwaj mieszkańcy Tarnobrzega (Podkarpackie), którzy zamiast zwrócić zgubę właścicielce, zrobili sobie zakupy na jej koszt.

Jak relacjonuje tarnobrzeska policja, w ubiegłym tygodniu mieszkanka Nowej Dęby (Podkarpackie) zawiadomiła policję, że w czasie zakupów zgubiła kartę płatniczą. Mimo szybkiego działania i zablokowania jej w banku, szybko okazało się, że z rachunku zniknęła część środków. Zostały one wydane w dwóch różnych sklepach spożywczych.

Skradziono mi telefon. Co robić?Skradziono mi telefon. Co robić?Iga Gradzka

Użycie cudzej karty a monitoring

W tym wypadku, niezwykle przydatny okazał się monitoring zainstalowany w sklepach. Funkcjonariusze dość szybko ustalili personalia mężczyzn w wieku 43 i 29 lat, którzy sięgnęli po cudzą własność. Jak informują policjanci - „starszy mężczyzna, znalazł kartę bankową i zabrał ją ze sobą. Zamiast zgłosić ten fakt odpowiednim służbom, przekazał ją swojemu koledze. Zaraz po tym, obaj wybrali się na zakupy. Młodszy mężczyzna kupił papierosy i alkohol, a rachunek uregulował kartą płatniczą mieszkanki Nowej Dęby. W kolejnym sklepie 29-latek, ponownie posłużył się nie swoją kartą i zapłacił za artykuły spożywcze. Kiedy wyszli ze sklepu, oddał kartę 43-latkowi, aby ją schował”.

W krótkim czasie udało się zatrzymać mężczyzn. Jak się okazało, obaj byli dobrze znani policji.

Co grozi za użycie cudzej karty płatniczej?

Zebrane dowody, w tym zapis sklepowego monitoringu, pozwolił śledczym postawić aż dziewięć zarzutów obu mężczyznom. Sprawcy przyznali się już do winy. Teraz za swoje działania będą musieli odpowiedzieć przed sądem. 

Prawo w Polsce w takim wypadku jest bezwzględne. Posłużenie się znalezioną kartą płatniczą należącą do innej osoby jest traktowane dokładnie tak samo jak… kradzież z włamaniem! To oznacza, że obu mężczyznom grozi kara od roku do 10 lat więzienia!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!