Próbowali przemycać migrantów… karetką pogotowia

Nielegalny transport migrantów to zjawisko, które w ostatnich dniach często demaskują policjanci. Pomysłowość osób parających się takim procederem może szokować. Policjanci z powiatu oleckiego (Warmińsko-Mazurskie) zdemaskowali taki transport, który odbywał się autem do złudzenia przypominającym… karetkę pogotowia ratunkowego. 

Próbowali przemycać migrantów… karetką pogotowia
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 listopada 2021

Drogówka zatrzymała karetkę z migrantami

Policjanci z drogówki pracujący w powiecie oleckim w województwie warmińsko-mazurskim zatrzymali we wtorek do kontroli auto, które do złudzenia przypominało karetkę pogotowia ratunkowego. Do kontroli doszło w miejscowości Wieliczki. Tam policjanci nabrali podejrzeń co do wyglądu i wyposażenia ambulansu oraz faktycznego przeznaczenia pojazdu. 

Kierujący karetką mężczyzna zatrzymał się do kontroli. Szybko okazało się, że zamiast transportu medycznego samochód ten służy do realizacji przestępczego procederu. Po kontroli okazało się, że w kabinie „ambulansu” znajdowało się osiemnastu migrantów, którzy nielegalnie dostali się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

41 nielegalnych migrantów w busie. Do Niemiec zabrakło im 30 kilometrów41 nielegalnych migrantów w busie. Do Niemiec zabrakło im 30 kilometrówMikołaj Frączak


Polacy zaangażowani w transport migrantów

Oprócz migrantów w aucie znajdowało się dwóch 28-letnich obywateli Polski, którzy przebrani w kombinezony ochronne udawali ratowników medycznych. Policja ustaliła, że obaj są mieszkańcami Warszawy. 

Do tej pory nie udało się ustalić narodowości migrantów przewożonych autem przypominającym karetkę pogotowia. Auto trafiło na policyjny parking. Zarówno kierowca, polski pasażer jak i nielegalni migranci trafili w ręce Straży Granicznej. Sprawą zajmuje się już prokuratura. 

Jaka kara za pomoc nielegalnym migrantom?

W tym przypadku mężczyźni organizujący transport mogą usłyszeć zarzut pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy. Tego typu czyn zagrożony jest ośmioletnim pozbawieniem wolności. Teraz sprawą „pomysłowych” 28-latków z Warszawy zajmie się sąd. 

Jak wynika z policyjnych raportów, każdego dnia, w różnych miejscach kraju zatrzymywane są samochody z migrantami, którzy w nielegalny sposób przekroczyli polską granicę. Zdarzały się przypadki, że do zdemaskowania takiego transportu dochodziło tuż przed niemiecką granicą w np. województwie lubuskim. 

ZDJĘCIE: KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W OLSZTYNIE (www.wm.policja.gov.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!