Zniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela. Czym jest podwójne szacowanie wartości?

Rzecznik Finansowy składa skargę nadzwyczajną ws. zaniżenia wartości odszkodowania dla rolnika, który w wyniku pożaru stracił dom i budynek gospodarczy. Jego zdaniem doszło do dwukrotnego odliczenia stopnia zużycia budynków. Czym jest podwójne szacowanie wartości? Jak wiele można na tym stracić?

Zniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela. Czym jest podwójne szacowanie wartości?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 listopada 2021

Przykład zaniżonego odszkodowania?

Sprawa nagłośniona przez Rzecznika Finansowego może dotyczyć każdego. W tym przypadku wszystko zaczęło się latem 2016 roku, kiedy w wyniku uderzenia pioruna spłonął dom oraz budynek gospodarczy należący do jednej z rodzin prowadzącej działalność rolniczą. Pierwszy z budynków pochodził jeszcze z lat dwudziestych XX wieku, drugi z lat 80-tych. Warto odnotować, że właściciel spalonego gospodarstwa posiadał ważną polisę ubezpieczeniową na całość zabudowań. Nie ma się czemu dziwić, że liczył na zgodną z umową wypłatę należnego odszkodowania.

Sprawa jednak nie potoczyła się po myśli ubezpieczonego. Jak zauważa Rzecznik Finansowy - ubezpieczyciel, ustalając wysokość szkody, ponownie odliczył stopień zużycia budynków, co doprowadziło do sytuacji podwójnego szacowania wartości. Pierwsze odliczenie miało bowiem miejsce przy wyliczaniu składki ubezpieczenia i zawieraniu umowy. W wyniku zastosowania takiego mechanizmu wyliczania szkody, poszkodowany rolnik zamiast blisko 80 tys. zł odszkodowania, otrzymał od ubezpieczyciela tylko nieco ponad połowę tej sumy. Ponieważ ubezpieczyciel obstawał przy swoim, rolnik postanowił dochodzić swoich praw w sądzie” –czytamy na stronie internetowej rzecznika. 

Pułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoPułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoMikołaj Frączak

Zaniżone odszkodowanie i orzecznictwo sądu

Niestety dla rolnika, sądy, które orzekały w tej sprawie, przyznały rację ubezpieczycielowi. Stwierdzono bowiem, że uwzględnienie stopnia zużycia budynku „na etapie ustalania rozmiaru szkody pozwala na ustalenie rozmiaru doznanego uszczerbku zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy”.

Brak pełnego odszkodowania – co robić?

Z decyzjami sądu w tej sprawie nie zgodził się Rzecznik Finansowy, który po zapoznaniu z pełną dokumentacją sprawy zdecydował o wniesieniu skargi nadzwyczajnej. Gdyby zastosować prezentowany w orzeczeniach stanowiących podstawę niniejszej skargi sposób obliczenia wysokości szkody, polegający na ponownym odliczeniu od wysokości szkody stopnia zużycia budynków, doprowadziłoby to do sytuacji podwójnego szacowania wartości, a w konsekwencji doprowadziłoby to do zaniżenia należnego odszkodowania, które ze swej natury ma spełniać funkcję kompensacyjną” – ocenia prof. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Zaniżenie odszkodowania a konstytucja

Według rzecznika, w tej sytuacji wyrok sądu okręgowego w tej sprawie nie jest zgodny z przepisami prawa, w tym również ustawy zasadniczej. Rzecznik przypomina, że art. 7 Konstytucji RP nakazuje organom władzy działanie na podstawie i w granicach jakie są wyznaczone przez prawo. Po drugie, art 2 Konstytucji mówi o zasadzie państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej. 

Rzecznik ocenia, że wyrok sądu, który dopuszcza podwójne zastosowanie zużycia technicznego, „pozbawił ubezpieczonego możliwości prowadzenia w sposób niezakłócony swojego gospodarstwa rolnego”.

Rzecznik Finansowy wniósł o uchylenie wspominanego orzeczenia Sądu Okręgowego oraz orzeczenie co do istoty sprawy, zgodnie z żądaniem pozwu.

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!