Korzystasz z Vectry? Nielegalnie podnosiła opłaty za internet i telewizję

Są zarzuty dla operatora telewizji kablowej Vectra. — Spółka wprowadziła jednostronnie klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję, mimo że umowy nie zawierały odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej umożliwiającej takie działanie — przekazuje Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W oparciu o tę umowę Vectra podwyższała opłaty za swoje usługi.

Korzystasz z Vectry? Nielegalnie podnosiła opłaty za internet i telewizję
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 listopada 2021

Klienci postawieni przed faktem

Postępowanie prezesa UOKiK dotyczy jednostronnej zmiany umów przez operatora telewizji kablowej Vectra. — Abonenci tej firmy dostali listy informujące ich o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, na podstawie którego Vectra może podnosić wysokość abonamentu raz w roku. Co istotne, dotychczasowe warunki umowne nie przewidywały uprawnienia przedsiębiorcy do wprowadzenia tego rodzaju zapisów - informuje UOKiK.

Jesteś abonentem UPC? Możesz dostać zwrot opłat. Tak zdecydował UOKiKJesteś abonentem UPC? Możesz dostać zwrot opłat. Tak zdecydował UOKiKMartyna Kowalska

Dużo wcześniej Tomasz Chróstny wezwał operatora do wycofania się z dopiero mających wejść w życie zmian. To pozwoliłoby spółce uniknąć postępowania administracyjnego. Vectra jednak to zignorowała.

Vectra zignorowała UOKiK

Po kilku miesiącach klienci otrzymali od Vectry informację, że ich abonament miesięczny wzrósł o 5 zł, mimo że pierwotne warunki umowne nie pozwalały na takie działanie operatora. W konsekwencji klienci, którzy nie wypowiedzieli umowy, zostali zmuszeni przez przedsiębiorcę do płacenia rocznie aż 60 zł więcej za usługi telekomunikacyjne.

– W podejmowanych przez nas na rynku interwencjach wielokrotnie wskazywaliśmy, że zmiana istotnych warunków trwającej umowy, a do takich bez wątpienia zalicza się cenę usługi, może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje. Temu służą właśnie klauzule modyfikacyjne, dzięki którym konsument zawierając umowę dysponuje informacją w jakich konkretnie sytuacjach może wystąpić modyfikacja warunków świadczonej usługi, w tym jej ceny. Nie można jednak takich postanowień wprowadzać jednostronnie, to jest z pozycji silniejszej strony jaką jest przedsiębiorca – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. 

UOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówUOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówMikołaj Frączak

Jak zakończy się sprawa? Zostały tu naruszone zbiorowe interesy konsumentów postępowanie może zakończyć się nałożeniem kary do 10 procent obrotu, nakazem zaniechania praktyki i usunięciem jej skutków.

Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy nie mogą dowolnie zmieniać zawartych umów. W przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony każda zmiana powinna być dokonana w oparciu o prawidłową klauzulę modyfikacyjną, która precyzuje jaki warunek umowy i w jakich okolicznościach może się zmienić. Dzięki temu konsument może zweryfikować, czy wystąpiły powody dające możliwość wprowadzania przez przedsiębiorcę jednostronnych zmian.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!